Diyet yapanların bir çoğunun başarılı sonuçlara ulaşamamalarının en baştaki nedenlerinde biri diyet yapmadan önce bilinmesi gerekenleri araştırıp öğrenmemeleridir.

Genellikle başladığımız diyetin sonucuna hemen ulaşmak isteriz. Ancak; aylarca hatta yıllarca süregelen yanlış beslenme sonrasında bozulan metabolizmanın kendini toparlaması sizin de takdir edeceğiniz üzere öyle 1 – 2 ayda olacak bir şey değildir. Dolayısıyla öncelikle çok sabırlı ve azimli olmak gerekmektedir.

Ayrıca, vücut için uygun diyet programları yapmak yerine kulaktan dolma bir takım bilgiler doğrultusunda yanlış diyet uygulandığı takdirde zayıflayıp fit bir görünüm elde etmek bir yana dursun tam aksine daha da çok kilo alınabilir yada bir takım hastalıklara yol açabilmektedir. Unutulmamalıdır ki kilo vermekten ziyade ideal kiloyu dengede tutabilmektir esas olan. Bu da su ve kas kaybına yönelik diyetlerle değil yağ yakmaya yönelik diyetler ile mümkündür.

Diyet yapmak ciddi bir iştir. İyi bilinmesi gerekir ki kilo verme süreci bazen çok uzun soluklu olabiliyor. Dolayısıyla da öncelikle kararlı ve istikrarlı olmak da fayda var.

Diyet yapmadan önce mutlaka uzman bir doktora başvurarak bir takım testlerden geçmesi gerekmektedir. Akabinde de kişinin yeme alışkanlıkları, hastalıkları, yaşı ve cinsiyeti doğrultusunda uygun bir diyet programı seçilmektedir.

Zayıflamadaki ilk hedef öncelikle kas kaybetmeden vücuttaki yağları da kasa çevirerek vücudun dengesini bozmadan kilo verilmesini sağlamak olmalıdır. Kas yapısını güçlendirmek için de diyetle birlikte mutlaka bir takım egzersizler de yapmak daha sağlıklı bir sonuç elde etmeyi sağlamaktadır.

Diyete yeni başlayan kişilerin diyete başlamadan önce asla unutmaması gereken şeylerden biri de süt ve süt ürünleri, protein, et (özellikle de beyaz et) karbonhidrat(makarna gibi) türü gıdaları kesmemeleri gerekir. Çünkü aç kalmadan vücudu fazla yormadan uygulanan diyet programları diyetin bütünlüğünü sağlamaktır. Vücudun genel yapısına uymayan diyet programları vücudu yormakla kalmaz ayrıca geri dönüşü olmayan sağlık sorunlarına da yol açabilmektedir.

Unutmayalım ki, istediğiniz ideal kiloya ulaşıp fit bir görünüm kazanmamız öncelikle inanmak ve kararlı olmaktan geçer.

Sağlık ve güzelliğin adresi  iyi21.com

Önceki makaleSağlıklı Yaşam İçin 10 Öneri
Sonraki makaleAra Öğün Nedir?
Dilara Özcan Kültür Üniversitesi Halkla İlişkiler ve Tanıtım bölümü mezunu. Hobileri arasında yoga, pilates, gezi ve moda yer alıyor. Fotoğraf tutkunu olan Dilara, iyi21.com içerik editörlüğü yapıyor.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here