Doğal Antibiyotikler

İster yaşlı ister genç, ister yetişkin ister çocuk olsun her yaştan her grup insanın en küçük bir hastalık halinde hemen hastaneye koşuşturdukları hepimizin malumu… peki bunu yapmak yerine doğal antibiyotiklere tedavi olmayı veya hastalıklara karşı bağışıklık sistemini önceden güçlendirmeyi denediniz mi? bence en mantıklısı bu. Çünkü antibiyotikler uzun süre kullanıldığı takdirde vücuda fayda yerine çok daha büyük zararlar verebilmektedir. Oysa, hemen hemen herkesin mutfağında bulunan bir takım besin gıdaları aynı zamanda doğal birer antibiyotik özelliği taşımaktadır.

Nedir Bu Doğal Antibiyotikler ?

  • Bal ; çoğumuzun mutfağında bulunan bal, lezzetli olması bir yana aynı zamanda doğal bir antibiyotik olup, özellikle boğaz enfeksiyonlarına iyi gelmektedir. bir yemek kaşığı bal, bir tatlı kaşığı tarçın ve bir su bardağı suyla karıştırılıp her sabah aç karınla içildiği takdirde boğaz enfeksiyonlarından kurtulmanıza yardımcı olacaktır ayrıca gece uyumadan önce içildiği takdirde de uyku kalitesi artacaktır.
  • Lahana ; Bazı kimselerin vazgeçemediği besinlerden biridir. Ancak o kadar faydalıdır ki siz bile okuduğunuz zaman bunca zaman boşuna doktor doktor gezmişim diyeceksiniz. Örneğin, eski Yunanlıların gıda zehirlenmelerine karşı lahana çorbası tavsiye ettiklerini biliyor muydunuz? Ya da eskiden savaş sırasında mide ülseri olanlara lahana yemekleri yedirdiklerini? lahana, kronik hastalıkların önüne geçer ve damar sağlığı için çok önemli bir antioksidandır.
  • Elma Sirkesi ; sadece salata ve turşularda değil aynı zamanda bir temizlik malzemesi olarak da kullanılan elma sirkesi kronik baş ağrılarına, mide ağrılarına ve bağırsak problemleri için çok etkili bir antibiyotiktir.
  • Sarımsak ; Doğal antibiyotiklerin şahıdır. Sadece bir diş sarımsak da bile mucizeler saklıdır. Yaraların dezenfekte edilmesinden – bağırsak sorunlarına, boğaz enfeksiyonlarından – diş ağrılarına kadar pek çok hastalıkta tedavi edicidir. Özellikle soğuk kış aylarında geceleri uyumadan önce bir diş sarımsak çiğnenmeden hap niyetine yutulduğu vakit sabah çok daha zinde ve ağrılarınızdan kurtulmuş bir vaziyette uyanmanızı sağlayarak bütün gün bağışıklık sisteminizi güçlendirmenize yardımcı olacaktır.
  • Zerdeçal ; Bu da cilt yaralarında ve hafif kesiklerde kullanılabilir. Cildin enfeksiyon kapmasını engellemektedir.

Önceki İçerikMetabolizma Hızı Nedir
Sonraki İçerikHafızayı Kuvvetlendiren Besinler
Dilara Özcan Kültür Üniversitesi Halkla İlişkiler ve Tanıtım bölümü mezunu. Hobileri arasında yoga, pilates, gezi ve moda yer alıyor. Fotoğraf tutkunu olan Dilara, iyi21.com içerik editörlüğü yapıyor.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz