Soğuklar da Yavaştan Geldiğine Göre

Üşüyenler bilir, kış yavaştan yüzünü göstermeye başladı. Güneş eski gücünü kaybetti ve yerini kabarık bulutlara bıraktı. Geçtiğimiz günlerde konutlara yüzde 9,  sanayiye yüzde 14 oranında yapılan doğalgaz zammı, ardından birçok endişe ve soruyu getirdi. Yapılan zamla beraber doğalgaz metreküp fiyatı 2018 yılında 1 TL’yi aşmış durumda. Eh durum böyle olunca bizler de doğalgaz faturasını düşürmenin yollarını aramaya başladık. Şimdi vereceğimiz tüyolarla Sonbahar-kış sezonunu daha ucuza kapatabilirsiniz. Haydi başlıyoruz!

Tasarruf Bantları Kullanın

Kış aylarında ısı yalıtımının önemini ancak ve ancak çok üşüyenler ve bolca doğalgaz faturası ödeyenler bilir. Büyük boyutlarda ısı yalıtımı yapmadan, bu işi hem zahmetsiz hem de ucuza kapatabilirsiniz. Cüzzi bir miktar ödeyerek kapı ve pencere bantları alabilirsiniz. Bu arada ısı yalıtım bant fiyatları 4 TL’den başlıyor. Her bütçeye göre tasarruf bandı bulabilirsiniz. Kapı ve pencere kenarlarına yapıştıracağınız bu bantlar ile doğalgaz faturasını düşürmenin yolları arasında en çok tercih edilen yollar arasındadır.

Oda Sıcaklığını Düşürün

Kabul ediyoruz kış ayları bazen fazlasıyla soğuk olabiliyor ama bizim de yapmamız gereken bir tasarruf var değil mi? Bunun için oda sıcaklığını bir derece dahi düşürsek yakıt tüketiminde ve dolayısıyla faturadan hatrı sayılır şekilde tasarruf etmiş oluruz. Ayrıca çok sıcak olan bir odada nem seviyesi düşer ve hava kurur. Bu durum da hastalanmamıza neden olur. Ne hasta olalım ne de fazladan para ödeyelim değil mi?

iyi21 - Doğalgaz faturasını düşürmenin yolları
iyi21 – Doğalgaz faturasını düşürmenin yolları

Radyatörler Çok Önemli

Kış ayları bastırmadan radyatörlerinizi kontrol etmekte fayda var. Peteklerin içinin temiz olup olmadığını bilmelisiniz. İçi doluysa temizletmeniz gerekir. Eğer radyatörleriniz kirli ve doluysa yakıt tüketiminiz artacaktır.

Ayrıca petekler açıkken önüne uzun perde, masa, sandalye gibi eşyaları koymamaya özen göstermelisiniz. Etrafı açık olan petekten odaya daha hızlı ve daha fazla ısı yayılır.

Sadece Tek Odayı Isıtmak Faturayı Kabartır

Sadece bir oda ya da oturulan yerleri ısıtalım, diğer yerle boşa yanmasın, doğalgaz faturası fazla geliyor düşüncesi eminiz çoğu kişide vardır. Bunun yanlış bir yöntem olduğunu biliyor muydunuz? Şöyle ki; kaloriferli ısıtma sistemlerinde evin tek odasının ısıtılması çok da doğru bir uygulama değil. Çünkü bitişik olan ve ısınmayan diğer odaların duvarları var olan ısıyı absorbe ederek daha fazla enerji harcanmasına neden oluyor. Bu nedenle tüm evin ısısının aynı derecede olması doğalgaz faturasını düşürme yollarındandır.

iyi21 - Doğalgaz faturasını düşürmenin yolları
iyi21 – Doğalgaz faturasını düşürmenin yolları

Sıcacık İçeceklere Yer Açın

Kışın içinizi ısıtacak yegane şeylerden birkaçı adrenalin hormonu, kalorifer ve tabii ki çay kahvedir 🙂 Bolca sıcak içecek tüketerek gününüzü ısıtın.

 

 

 

Önceki makaleYılın En Komik Yaban Hayatı Fotoğrafları Seçiliyor!
Sonraki makaleSon Zamanlarda En Çok Satan 7 Kitap
Marmara Üniversitesi Gazetecilik mezunu Şirvan Önce. Kelimeler benim çocuklarım… Beslediğim yazılı dünyamda döner dururum. Anlatamadıklarımı yazdığım minik dünyama hoş geldin!