Zaman zaman bazı kaş şekillerinin moda olduğuna tanık oluruz. Ancak doğru kaş şekli hiçbir zaman modaya göre değil yüz hatlarına ve göz şekline göre seçilmelidir. Kaş şekli ayarlamanın da bir takım teknik püf noktaları bulunmaktadır. Bunlar yapılmadığı takdirde kaşlar yüzde çok sırıtarak komik bir görünüm oluşmasına sebep olabilmektedir.

Ayrıca hiç dikkat ettiniz mi? Bir insanın yüzünde gözlerden sonra en belirgin olan kısım kaşlardır. Kızgınlık, mutluluk, heyecan, korku anında mimiklerimizi oldukça fazla kullanırız ve bu mimik hareketlerinde en çok rol alan da gözler ve kaşlardır. Dolayısıyla doğru kaş seçimi kendimizi de doğru ifade etmemizi sağlayacaktır. İyide doğru kaşları nasıl seçeriz? Bu soruya cevap vermeye çalışalım…

Doğru kaş şekli dediğimiz gibi öncelikle göz şekline ve yüz hatlarına göre belirlenir. Yüze en çok yakışan kaş şeklini belirlemek için;

  • Öncelikle bir kalem, kaşık yada herhangi bir cetvel yardımıyla burun kanatları ile dudaklarınızı baz alarak çapraz tutuş tekniği ile kaşlarınızın başlangıç ve bitiş noktasını belirleyebilirsiniz. Bu belirlemede kaşlarınızı kalemle işaretlerseniz daha profesyonel bir çalışma ortaya koyabilirsiniz.
  • Bir kaş fırçası yardımıyla kaşlarınızı aşağı – yukarı hareketlerle tarayarak düşen yada yukarı çıkan kaşlarınızı kesin. Böylelikle vereceğiniz şekil netleşecektir.
  • İki kaşın ortasındaki boşluğa dikkat edin, çünkü aralarının çok az olması sizi sinirli, agresif dolayısıyla çok sert biri gibi gösterir. ha insanları korkutmak istiyorsanız bu fırsat kaçınılmaz : )
  • İki kaşın arası fazlasıyla açık olursa da bu kez burun hatlarınız da aynı şekilde çok belirgin bir şekilde ortaya çıkacaktır. Tercih sizin…

Göz şekline göre ise;

  • Gözleriniz küçük ise ince kaşlar yerine daha kalın ve kavisli kaşları tercih ediniz, aksine gözleriniz iri ve yuvarlak ise bu kez de yine kaşlarınıza uyumlu olacak yuvarlak şekiller vermeye çalışın, asla kavis kullanmayın.
  • Son olarak doğru kaş şekli seçiminde, kaşlarınızın asıl rengi simsiyah değil ise kesinlikle siyaha boyamayın ve kaşlarınız olduğundan daha kısa ise bunu kaş kalemleri ile tamamlayabilirsiniz.

Önceki makaleDoğru Saç Rengini Bulma
Sonraki makaleCilde İyi Gelen Bitkisel Çaylar
Dilara Özcan Kültür Üniversitesi Halkla İlişkiler ve Tanıtım bölümü mezunu. Hobileri arasında yoga, pilates, gezi ve moda yer alıyor. Fotoğraf tutkunu olan Dilara, iyi21.com içerik editörlüğü yapıyor.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here