Anneler iyi bilir. Doğum, belki de bir kadının hayatı boyunca yaşadığı en büyük fiziksel acıdır. Ancak, yine anneler iyi bilir ki, bu fiziksel acı kuzucuklarını kucaklarına aldıkları andan itibaren sonlanır. Hatta “iyi ki benimsin ve her şeye değersin” sözünü dedirtecek kadar da yüce bir duygudur.  Sezaryen ve normal olmak üzere iki çeşit doğum vardır, bunların en sağlıklısı elbette ki normal doğumdur. Ancak, ne yazık ki günümüzde en çok tercih edilen yöntem sezaryen doğumdur.

Hâlbuki sezaryen doğumlarda;

Bebekteki solunum sıkıntısı normal doğuma oranla daha fazladır.

Bacaklarda kan pıhtılaşmasına neden olur.

Anne doğum sonrasında en az 15 gün iyileşemez böylelikle bebekle etkileşimi daha geç başlamaktadır.

Yine anne doğum sonrasında geç iyileşeceğinden günlük işlerini çok daha uzun bir süre sonra sağlıklı bir şekilde yapmaya başlayabilmektedir.

Sezaryen doğumu sanıldığının aksine normal doğuma oranla daha acılı bir durumdur. Çünkü bir karın ameliyatından hiçbir farkı olmadığı için yaranın kapanması da uzun zaman alabilmektedir.

Sezaryen doğumlarda enfeksiyon ve kanama riski de oldukça fazladır.

Normal doğumda ise;

Anne bebeğini en fazla yarım saat içerisinde kucağına alarak hemen emzirmeye başlar. Çünkü hem vücudunda herhangi bir bıçak kesiği yada ağrı olmaz hem de göğüslerden süt gelme oranı daha yüksektir.

Anne normal doğum sonrasında 1 saat içerisinde ayağa kalkabilir. Bu da hastanede kalma süresini de başka bir sağlık sorunu olmadığı takdirde en fazla 1 güne indirir.

Normal doğum yapan bir anne daha sonraki doğumlarını da sezaryenin aksine yine normal doğumla yapabilmektedir.

Anne olmaya hazırlananlar, anne olmak isteyenler; bir ayrıntıya dikkat çekmek istiyoruz. ister normal ister sezaryen olsun doğum sonrasında her anne bir takım depresyon sıkıntısı yaşayabilmektedir. Bu nedenle de mümkün mertebe yalnız bırakılmamalı, olası bir kanama yada enfeksiyon riskine karşı doktor tarafından verilen tüm ilaçlar zamanında kullanılmalı, ve en önemlisi de babaların daha çok anlayışlı davranarak, eşlerinin üstündeki yükü hafifletmelidir.

Doğum sonrasındaki anne sağlığı konusuna da başka bir yazımızda değineceğiz. Bizi takip etmeye devam edin.

Önceki İçerikAyakkabı Seçimi ve Sağlık
Sonraki İçerikGöğüs Estetiği Hakkında Bilinmesi Gerekenler
Dilara Özcan Kültür Üniversitesi Halkla İlişkiler ve Tanıtım bölümü mezunu. Hobileri arasında yoga, pilates, gezi ve moda yer alıyor. Fotoğraf tutkunu olan Dilara, iyi21.com içerik editörlüğü yapıyor.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz