İLGİNÇ SIFATI BİLE AZ KALIYOR !

Yaşadığımız zaman diliminde bazen kendi toplumumuzun bile gelenek haline getirdiği davranışlar, alışkanlıklar yabancı ve farklı gelebiliyor, gördüklerimize anlam veremiyoruz. Kendimizin ve yaşadığımız toplumun dünyanın geri kalanının yanında ne kadar küçük kaldığını göz önünde bulundurursak şaşırıp küçük dilimizi yutacağımız bir çok gelenek var.

Biz de sizin için inanması en güç  gelenekleri derledik!

 

  • Selamlaşmanın En İlginç Hali

Kenya-Tanzanya ülkelerinde olan Masai Kabilesi belki de dünyadaki en farklı selamlama yöntemini kullanıyor. Kabile üyeleri birbirlerine tükürerek selam veriyorlar. Yeni doğan bebeklere de kötü şanstan uzaklaşmaları için tükürüyorlar.

iyi21 tükürerek selamlaşmak

 

  • Şekerli Kahve İle Aileye Kabul

Bosna-Hersek’te evlenme kararı alınmadan önce damat adayı, kız evine yemeğe çağrılarak evlilik hakkında konuşuluyor. Kızın ailesi damat adayı hakkındaki kararını ise kahve ile belirtiyor. Yemek sonunda gelen kahve şekerli ise damat olarak uygun görüldüğü, sade ise reddedildiği anlamına geliyor.

iyi21 Bosna Ersek’te Şekerli Kahve Geleneği

 

  • Dünyadaki En Özel Dil

Tayland Kraliyet Ailesi geçmişten bugüne sadece aile içinde konuşulan bir dil kullanıyor. Bu dili kraliyet ailesi dışında kimse anlamıyor.

iyi21 Tayland Kraliyet Ailesinin Özel Dil Geleneği

 

  • Atem Tutem Ben Seni

Hindistan’ın Solapur bölgesinde ebeveynler her yıl bir araya gelerek bebeklerini bir buçuk metrelik bir yükseklikten aşağı atıyorlar. Aşağıda ise insanlar büyük bir örtü açarak bebekleri tutuyorlar. Bu geleneğin bebeğe uzun ve sağlıklı bir ömür getireceğine inanıyorlar.

Hindistan Solapur Bebek Atma Geleneği

 

  • Karıncadan Eldiven

Brezilya’nın amazon bölgesinde yer alan Sartere-Mawe Kabilesinde erkek çocukların büyüdüğünü kanıtlamak için çok farklı ve acı verici bir yöntem uygulanıyor. Tam anlamı ile erkek olabilmeleri için karıncalardan örülmüş bir eldiven giymek zorundalar. İlk seferde giyip on dakika beklemek zorunda olan çocuklar daha sonraki aylarda ise yirmi kez bunu yapmak zorundalar.

iyi21 Karın Eldiven Geleneği

 

  • Yemeği Beğendiğini Göstermenin En İlginç Yolu

Hindistan’da yemeğe davet edilen misafir yemeğini bitirdikten sonra geğirmezse yemeği beğenmemiş sayılır ve bu davranışı da saygısızlık olarak algılanır.

iyi21 Dünyadaki en ilginç gelenekler
  • Zayıfsa cezalandırıyorlar

Moritanya’da evlenme çağına gelen kızların en az 60 en fazla 100 kilo olmaları gerekiyor. Bu aralıkta olmayanlar özellikle yemeyip zayıf kalan kızlar cezalandırılıyor.

iyi21 Moritanyada Evlenme Çağındaki Kızlara Uygulanan Gelenek

 

  • Sizin Kız Askerlik Yaptı mı?

Kuzey Kore’de kadınlarda 25 erkeklerde 27 yaş altında evlenmek kanunen yasak. Evlenmeden önce kadın ve erkeklerin askerlik görevlerini yerine getirmiş olmaları gerekiyor.

İyi21 Kuzey Kore’de Kadınlar Askerlik Yapmadan Evlenemiyor

 

  • İlk olarak Köpekle Evlendiriliyorlar

Hindistan’da 7 yaşına gelen bir kız çocuğu tören eşliğinde bir köpek ile evlendiriliyor. Bu evliliğin nedeni ise kız çocuğunun ilerde yapacağı evliliğe kadar köpeğin kız çocuğunu koruyacağına olan inançtır.

iyi21 Hindistanda Kadınları Köpekle Evlendirme Geleneği

 

  • Bebeğin Üzerinden Zıplama

İspanya’da Castrillo de Murcia kasabasında 400 yıldan beri her yıl festival etkinliği kapsamında bebeklerin üzerinden atlanır. Böylece bebeklerin günahlardan ve kötü enerjilerden arınacağına inanılır.

iyi21 İspanyada Bebek Üzerinden Atlama Geleneği

 

Kültür Sanatla İlgili Diğer Yazılarımıza da Bir Göz Atın

En Son Çıkan Kitaplar

Yolculuk Esnasında Okuyabileceğiniz 21 Kitap

 

 

Önceki makaleSağlıklı Beslenmek İsterken Bu Yanlışlara Düşmeyin
Sonraki makaleEn İyi 21 Aşk Filmi
Marmara Üniversitesi Gazetecilik mezunu Şirvan Önce. Kelimeler benim çocuklarım… Beslediğim yazılı dünyamda döner dururum. Anlatamadıklarımı yazdığım minik dünyama hoş geldin!

1 YORUM

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here