Yaşam

Dünyanın En İyi Çocuk Kitapları

Çocuklarımızın sağlıklı bireyler olarak topluma dahil olabilmesi için kişisel gelişimlerini desteklemek şart. Bunun en güzel yollarından biri onlara küçük yaştan itibaren kitap okuma alışkanlığı edindirmektir. Önce ilgisini çekecek bol görselli kitaplar ile başlanan bu süreç, zihinsel gelişimiyle doğru orantılı olarak ilerlemelidir.

Küçük yaşlardan itibaren çocuklara onların ilgisini çekecek hayvan, bitki hikayeleri ve masalların yer aldığı öyküler okunmalıdır. Böylece çocuk kitap ile tanışacak ve bağ kuracaktır. Okuma alışkanlığı edindirmek malesef çocuğun eline kitap vererek mümkün olmamaktadır. Çocuk ancak önce sizden ona okuduğunuz ilginç masallar dinlerse ve sizin de kitap okuduğunuzu görürse okuma yazmayı öğrendiğinde kendisi de bunu uygulayabilir.

BBC Culture tarafından belirlenen ve Türkçe çevirileri de bulunan tüm zamanların en iyi çocuk kitapları arasından henüz çocuğunuzla tanıştırmadığınız varsa hemen harekete geçmenizi tavsiye ederiz. Listedeki kitaplardan birçoğu yetişkinler tarafından dahi severek okunurken çocuklarınızı ne kadar etkileyeceğini düşünün…

İşte gelmiş geçmiş en iyi çocuk kitapları:

1-Alice Harikalar Diyarında – Lewis Carroll1

 

2-Küçük Prens – Antoine de Saint-Exupery2

 

3-Aslan, Cadı ve Dolap – C. S. Lewis3

 

4-Küçük Ev – Laura Ingalls Wilder4

 

5-Zamanda Kıvrılma – Madeleine L’Engle5

 

6-Yerdeniz Büyücüsü – Ursula K Le Guin6

 

7-Winnie the Pooh – A.A. Milne7

 

8-Küçük Kadınlar – Louisa May Alcott8

 

9-Vahşi Şeyler Ülkesinde – Maurice Sendak9

 

10-Charlotte’un Sevgi Ağı-Elwyn Brooks White10

 

11-Charlie ve Çikolata Fabrikası – Roald Dahl11

 

 

 

Bir Yorum Bırak