Uzay konusu insanlığın her zaman ilgisini çekmiştir. Bu yüzden dolayı insanların bu merakının sonucunda uzay çalışmaları da hız kazanmıştır. Yapılan çalışmaların neticesinde insanoğlu aya yolculuk etmenin çaresini bulmuşlardır. Bu çalışmaların ardından, Uluslararası Uzay İstasyonunun kurulması Hubble Uzay Teleskobunun uzaya gönderilmesi gibi çalışmalar evreni keşfetme konusunda daha fazla ilerleme kaydedilmesini sağlamıştır. Evrenin derinliklerini keşfetmek için yeni bir çalışma olarak James Webb Uzay Teleskobu çalışmaları başlatıldı. Yıllarca süren çalışmalar sonrasında dünyanın en büyük ve en güçlü uzay teleskobu olan James Webb Uzay Teleskobu NASA tarafından 25 Aralık 2021 tarihinde fırlatıldı. 1 aylık yolculuk sürecinden sonra dünyadan 1.5 milyon km uzaklıktaki yörüngesine ulaşan James Webb Uzay Teleskobu, yörüngesinde kurulumunu tamamladıktan sonra görevine başladı. James Webb Uzay Teleskobunun amacı, evrenin uzak kısımlarını keşfetmemize yardımcı olmaktır.  James Webb Uzay Teleskobu evrenin derinliklerini keşfetmemize yardımcı olacak fotoğraflar göndermeye başladı. Haydi hep birlikte fotoğraflara göz gezdirelim.

Güneşten gelen ışınlarla enerjisini sağlaması için berilyum ile kaplanmış 18 aynadan meydana gelen James Webb Uzay Teleskobu, 6.5 m çapı ve 25.4 metrekare yüzey alanına sahiptir. Uzay teleskobu Yakın kızılötesi kamera (NIRCAM), yakın kızılötesi spektrograf (NIRSpec), orta kızılötesi ekipman (MIRI), hassas yönlendirme sensörleri – yakın kızılötesi görüntüleyici ve yarıksız spektrograf (FGS-NIRISS-FGS) olmak üzere 4 farklı kamera ile donatılmıştır.

james_webb_teleskobu_

James Webb Uzay Teleskobu, aynalarının kurulum aşamasında geldiği son noktayı göstermek için selfie çekmiştir. Bu selfie James Webb uzay teleskobunun bizlere göndermiş olduğu en net selfie olarak kayıtlara geçmiştir.

james_webb_nedir?

James Webb Uzay Teleskobunun evrenin sırlarını açığa çıkartmak amacıyla 2MASS J17554042+6551277 isimli parlak yıldızını çektiği ilk fotoğraf karesidir. James Webb Uzay Teleskobu sorumlularından biri olan ,bilim insanı Jane Rigby; ‘’Bu, bu boyuttaki bir teleskoptan alabileceğiniz en net görüntülerden biridir. Şimdiye kadarki teleskobun performansı, istediklerimizi verdi’’ diyerek başarılı olduklarını vurguladı. James Webb uzay teleskobu Haziran sonu veya Temmuz başına kadar yeni fotoğraf göndermeyeceği de açıklandı.

Önceki İçerik2023 Dünya Tiyatro Günü Haftası’nda Gidilebilecek Tiyatrolar
Sonraki İçerikDisney Plus Türkiye Yayın Tarihi ve Disney Plus Ücreti
Dilara Özcan Kültür Üniversitesi Halkla İlişkiler ve Tanıtım bölümü mezunu. Hobileri arasında yoga, pilates, gezi ve moda yer alıyor. Fotoğraf tutkunu olan Dilara, iyi21.com içerik editörlüğü yapıyor.