Egzersizlerin insanlar için fizyolojik ve zihinsel açıdan ne kadar yararlı olduğundan çokça bahsedilmekte. Bizde daha önceki yazılarımızda bu konuya defalarca dikkat çekmiştik hatırlarsanız. Ancak egzersiz yapmanın aynı zamanda insanı mutlu ettiğini de biliyor muydunuz? Egzersizin mutlu etmesinin birkaç nedeni vardır. Bizde sizinle bu konuda bildiklerimizi paylaşmak istiyoruz.

 

Egzersiz yapmak beyindeki mutluluk hormonlarını uyarır !

Beynimizde dopamin denen bir hormon bulunmaktadır. Vücut bir hedef doğrultusunda bilinçli olarak hareketlendirildiğinde yani spor yaptığında başarmışlık hissi sebebiyle bu hormon uyarılır ve kişinin mutlu olmasına katkı sağlamaktadır.

Gündelik Hayatınızdaki Yaşadığınız Tüm Streslerden Kurtulmanızı Sağlar !

Spor yapmak insana kendini özel hissettirir. Çünkü orası sadece sizin kendinize ayırdığınız özel alanınızdır. Kendinizi tatmin edersiniz, rahatlamaya çalışır, enerji depolarsınız, ve böylelikle özellikle de sabah erken saatlerde yapılan egzersizler sayesinde güne daha neşeli, zinde ve daha pozitif başlarsınız.

Uykusuzluk Problemlerinizden Kurtulmanıza Yardımcı Olur !

Egzersiz yapmanın insanı stresten arındırır demiştik. Bunun yanında vücut gün boyu yorgun düşer, dinlenme ihtiyacı duyar ancak, ne yapsa yapsın bir türlü uyuyamaz, halbuki yatmadan önce yapacağınız hafif egzersizler sayesinde vücudunuzdaki negatif enerjiyi atar, birde üstüne ılık bir duş alırsanız sabaha kadar deliksiz bir uyku çekebilirsiniz.

Egzersiz Yapmak Tüm Endişe ve Kaygılarınızdan Arındırır !

Bu aslında bilimsel olarak da araştırılıp tespit edilmiş. Yapılan günlük egzersizler kişinin endişelerinden, kaygılarından ve korkularından giderek uzaklaştığını gösteriyor. Bunun da başlıca nedeni elbette ki özgüven. Kişi kendine güvenirse hayatta her şeyin üstesinden geleceğini bilir. Çünkü otokontrolü artık kendi elindedir ve ona istediği gibi hükmedebilir. Bunun kalıcı bir çözüm olması için egzersizlerin yanında birde meditasyon ve uzman desteği de alabilirseniz şahane olacaktır.

Egzersizler İnsana Enerji Verir !

Etrafınızda görmüşsünüzdür bazı insanlar vardır hiç yerlerinde duramazlar ve gün boyu pozitiftirler. Bitmek tükenmek bilmeyen bir enerjileri vardır. İşte bunlar genellikle güne bir takım programlar dahilide egzersizlerle başlamış insanlardır. Kendilerine olan özgüvenleri sayesinde gayet başarılı ve mutlu kişiliklere sahiptirler.

Önceki İçerikVücudunuzu Güçlendirecek Egzersizler
Sonraki İçerikEnerji Yükseltmenin Yolları
Dilara Özcan Kültür Üniversitesi Halkla İlişkiler ve Tanıtım bölümü mezunu. Hobileri arasında yoga, pilates, gezi ve moda yer alıyor. Fotoğraf tutkunu olan Dilara, iyi21.com içerik editörlüğü yapıyor.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz