El Titremesinin Sebebi Nedir?

El titremesi ilerleyen yaşlarda görülebilir yaygın bir hastalıktır. Ancak bu hastalıkla daha önce de karşılaşmak mümkün.

Titreme, yani tremor genellikle ellerde başlar ve giderek yayılır. Önce tek elde başlayıp, birkaç yıl içerisinde diğer elde de titreme görülebilir.

Tremor genellikle hassas motor motor hareketlerinde fark edilir. Bunlar arasında yazı yazma, bir şeyi tutma, vida sıkma gibi eylemler vardır. Sinir sistemini uyaran, kafein tarzı uyarıcılar, uykusuzluk, stres, yorgunluk, sinir, heyecan gibi şeyler titremeyi arttırabilir. Bu tür tremorlar alkol alınca büyük oranda düzelir. Bazı tremorlarda seste ve dilde titreme de görülebilir.

Titremenin çeşidine bağlı olarak tedavisi mümkündür. Ancak titremenin birçok farklı kaynağı olabilir. Bunu saptamak için titreme karakteristiğine bakılır.

Titreme; kişinin beyindeki bir hasar, psikolojik ve fiziksel durumu gibi pek çok farklı etmene bağlıdır.

El Titremesi Neden Olur? Çeşitleri Nelerdir?

Parkinson

Parkinson titreme konusunda en sık rastlanan hastalık türüdür.Parkinson genellikle yavaş yavaş başlar ve gittikçe kendini arttırır. Kişi dinlenirken Parkinson olduğunu fark edebilir. Parkinsonlu kişilerin titreme şiddeti gün içerisinde değişiklik gösterir.

Serebellar

Beyini ve sinir sistemini etkileyen Serebellar’da, kişinin beyninde damar tıkanıklığı, tümör ve çeşitli hastalıklar nedeniyle sinyallerin iletilmesinde problemler görülür. Ancak Serebellar kişi istemli bir hareket yaptığında kendini gösterir(bir şeyi tutmak, bir düğmeye basmak, bir yere dokunmaya çalışmak gibi). İstirahat zamanında kişide titreme görülmez.

Psikolojik

Kişinin psikolojik problemleri kaynaklı olan bu titreme türü, kişinin ruh haline göre değişiklik gösterir. Kişi dinlenirken veya bir hareket yaparken rastgele ortaya çıkabilir. Vücudun herhangi bir yerinde görülebilir.  Titremenin miktarı veya zamanı kişiye göre değişebilir.

Ortostatik

Ortostatik titreme türü kişi ayaktayken görülür. Özellikle bacaklarda oluşan bir titremeyle hemen fark edilir.  Bu titreme türü kişinin ayaktayken düşmesine yol açabilir. Kişi ayakta olduğu müddetçe titreme devam eder. Bir yerden destek aldığında veya oturduğunda titreme kesilir.

Önceki makaleİyonlu Saç Kurutma Makinesi Nedir? İyon Ne İşe Yarar?
Sonraki makaleHer Gün Zeytin Yağı İçerseniz…
Dilara Özcan Kültür Üniversitesi Halkla İlişkiler ve Tanıtım bölümü mezunu. Hobileri arasında yoga, pilates, gezi ve moda yer alıyor. Fotoğraf tutkunu olan Dilara, iyi21.com içerik editörlüğü yapıyor.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here