Emeklilik, kendinize ve sağlığınıza zaman ayırmanızı sağlarken ömrünüzü uzatmakla kalmıyor daha mutlu bir yaşam sunuyor.

Artık tüm iş yükünden tamamen kurtulmak istediğinizi ve bunu hakkettiğinizi düşündüğünüz dönemde bir de emekliye ayırabiliyorsanız değmeyelim keyfinize. Emekliliğin size büyük bir özgürlük alanı sağlıyor olmasına karşın bu dönemde ekonomik kaynakların yetersizliği, faturalar ve sağlık harcamaları özgürlüğünüzü kısıtlayabiliyor.

Diğer bir taraftan emekliliğe ayrılmayla birlikte etrafınız da gitgide yalnızlaşıyor. Artık çevrenizde dönüp duran işler ve iş arkadaşları kalmıyor. Halen çalışmakta olan arkadaşlar ve aile üyeleri meşgul olabiliyor. Çocuklarınız ve hatta torunlarınız haftasonları gitmek için uzak bir yere taşınmış olabiliyor. Bu sizi yalnız ve izole hissettirebiliyor.

Tüm bunlara rağmen komşuluk ilişkilerinizi ilerletmek, yeni hobiler edinmek ve yeni kurslara katılmak yeni insanlarla tanışma şansı tanıyor. Bu yollarla yeni çevre edinme, sosyalleşme, iyi beslenme ve aktif olma durumlarının yaşam süresini uzattığı söyleniyor.

San Diego Üniversitesi’nde 100 yaşını aşkın 300 kişinin katıldığı bir araştırmada uzun ömrün sırrının bulunduğu söyleniyor. Gülmeye, eğlenmeye ve yüz-yüze ilişki kurmaya özen göstermek, bitkisel sağlıkla aranızı iyi tutmak, meyve, sebze ve et gibi besin değeri yüksek yiyeceklerle dengeli beslenmek, yürüyüşlere çıkmak ve hatta dağlarda yürüyüşlere çıkmak sizi tatmin edecek bir emeklilik hayatı sunarken ömrünüzü uzatmaya da yardımcı oluyor.

 

Önceki makale21 Yaşındayken Yapman Gereken 21 Şey
Sonraki makaleSonbahar Tatili İçin En Uygun 21 Yer
Dilara Özcan Kültür Üniversitesi Halkla İlişkiler ve Tanıtım bölümü mezunu. Hobileri arasında yoga, pilates, gezi ve moda yer alıyor. Fotoğraf tutkunu olan Dilara, iyi21.com içerik editörlüğü yapıyor.