AŞK FİLMİ SEVENLERİ BURAYA ALALIM

Hemen hemen hepimizin bir aşk hikayesi vardır. Kiminin sonsuzdur, kiminin sonu hüsran. Peki, aşkın sinemaya dokunuşunu hiç merak ettiniz mi? Soğuk havalara inat içinizi ısıtacak, ister yalnız, ister sevgilinizin omzunda izleyebileceğiniz yerli ve yabancı en iyi 21 aşk filmini sizin için İMDb puanlarına göre derledik. Mısırlar patladıysa başlıyoruz.

      1.Selvi Boylum Al Yazmalım, 1977-IMDb 8.7

Yeşilçam’ ın iki efsanesini aynı filmde buluşturan bir başyapıt. Asya ve İlyas’ın hikayesinde aşkın her halini bulacak ve kendinize şunu soracaksınız; Sevgi neydi? Sevgi emekti.

iyi21 selvi boylum al yazmalım en iyi 21 aşk filmi

      2.Sil Baştan (Eternal Sunshine Of The Spotless Mind, 2004) IMDb 8.4

Eski sevgiliniz ile ilgili her şeyi hafızanızdan silmek ister miydiniz ? Joel ve Clementine iki yıllık ilişkilerini bitirirler. Clementine, tıbbi bir müdehale ile sevgilisiyle olan tüm anılarını hafızasından sildirir. Joel’ de aynı şeyi yapmaya karar verir ve uygulama sırasında aslında onu unutmak istemediğini fark eder ve buna karşı koymaya çalışır.

iyi21 sil baştan en iyi 21 aşk filmi

     3.Amelie (Le Fabuleux destin d’Amélie Poulain, 2001) IMDb 8.3

Paris’te garsonluk yaparak kendi dünyasını oluşturan Amelie’ nin tatlı dünyası, naif aşkı üzerinizde çok samimi bir etki bırakacak. Audrey Tautou muhteşem oyunculuğu ile 122 dk sunuyor bize.

iyi21 amelie en iyi21 aşk filmi

    4.Aşıklar Şehri (La La Land, 2016) IMDb 8.1

Sebastian ve Mia sanat tutkunu iki insandır. Los Angeles’ta sıkışık bir trafikte birbirlerini bulurlar ve muhteşem bir aşk doğar aralarında. Artık hayallerine birlikte koşacaklardır.

iyi21 la la land en iyi 21 aşk filmi

     5.Prenses Gelin / The Princess Bride (1987) IMBd 8.1

Prensesi kurtaran bir kahraman ve onların devasa aşk hikayesi. Masalsı ve büyülü hikayaleri seviyorsanız bu film size çok iyi gelecek.

iyi21 prenses gelin en 21 aşk filmi

      6.Barfi!, 2012 IMDb 8.1

Hollywood kadar Bollywood tutkunlarını da düşündük. İşitme ve duyma engelli Barfi’nin sıcak hikayesi ve aşk çıkmazı sizleri derinden etkileyecek.

iyi21 barfi en iyi21 aşk filmi

      7.Gün Doğmadan (Before Sunrise,1995) IMDb 8.0

Jesse ve Celine, şans eseri trende tanışıp tüm geceyi sokakta beraber geçirirler. Ta ki ‘gün doğana dek’.

iyi21 gün doğmadan en iyi 21 aşk filmi

      8.Aşk (Her, 2013) IMDb 8.0

Theodore, yalnız yaşayan bir yazardır. İhtiyaçları gidermek için sanal bir sistem geliştirir. Sanal bir yazılım olan Samantha ile zamanla arasında bir bağ kurar. Sadece sesten ibaret olan bu yazılım zamanla yaşamını değiştirecektir.

iyi21 Aşk en iyi 21 aşk filmi

      9.Vesikalı Yarim, 1968 IMDb 8.0

Rutin bir hayatı olan Halil, bir gün arkadaşları ile pavyona gider. Orada çalışan hayat kadınlarından biri olan Sabiha’yı görür ve birbirlerine aşık olurlar. Sabiha, Halil’in evli olduğundan bir haberdir. Sait Faik Abasıyanık’ın Menekşeli Vadi adlı öyküsünden sinemaya uyarlanan bu film Yeşilçam’ ın önemli yapıtlarından biridir.

iyi21 vesikalı yarim en iyi 21 aşk filmi

      10.Not Defteri (The Notebook, 2004) IMDb 7.9

Aralarında sosyal ve ekonomik açıdan fark olan iki gencin aşk dolu yolculuğu İkinci Dünya Savaşı ile seyir değiştirir. Bu aşk hikayesini eski bir mektup dilinden anlatan film dramatik sahneler içermekte.

iyi21 notebook en iyi 21 aşk filmi

       11.Bir Zamanlar (Once, 2009) IMDb 7.9

Sokak müzisyenliği yapan genç adam bir gün bir kadınla tanışır. Müzik sayesinde bir araya gelen bu iki gencin ilişkisi zamanla aşka dönüşür.

iyi21 bir zamanlar filmi en iyi 21 aşk filmi

       12.Gece Yarısından Önce (Before Midnight, 2013) | IMDb 7.9

Bir ilişkinin dokuz yıl boyunca ara ara buluşmalarını, ayrılıklarını işleyen roman gibi bir aşk filmi olan Before Midnight ile aşka bakış açınız değişecek.

iyi21 gece yarısından önce filmi en iyi 21 aşk filmi

       13.Gönül Yarısı, 2005 IMDb 7.8

Öğretmenlikten emekli olup İstanbul’a dönen Nazım, taksicilik yapmaya başlar. Bir gün pavyonda şarkıcılık yapan Dünya ve kızı ile yolları kesişecektir. Dünya’ nın eski eşiyle olan sorunları yüzünden Nazım, Dünya ve kızına kol kanat gerecektir. Usta oyuncu Şener Şen’in oyunculuğu ile göz doldurduğu bir başka aşk hikayesi.

iyi21 gönül yarası filmi en iyi 21 aşk filmi

       14.Issız Adam, 2008 IMDb 7.8

Kadınlarla ilişkisinde problem yaşayan ve genel olarak hayattan bir beklentisi olmayan Alper’in yolu bir sahafta Ada’yla kesişir. Başlangıçta iyi giderken birden her şey tepetaklak olur. Küçük bir toka bir adamla nasıl alay eder?

iyi21 ıssız adam filmi en iyi 21 aşk filmi

       15.Titanik (Titanic, 1997) IMDb 7.8

‘Tanrı bile batıramaz!’ denilen büyük yol gemisi Titanic’te tanışan, aralarında sınıf ve ekonomik farklar bulunan Rose ve Jack’in büyülü hikayesi. Sinema tarihinin en önemli eserlerinden birisi.

iyi21 titanic en iyi 21 aşk filmi

        16.Mavi En Sıcak Renktir (La vie d’Adèle, 2013) IMDb 7.8

Adele, 15 yaşında bir genç kızdır ve kızların sadece erkeklerle ilişkisi olabileceğini düşünür. Ta ki bir gün Emma’ yı görene kadar. Adele’ in kendini ve tercihlerini keşfetmesi üzerine kurgulanan Fransız yapımı film aynı zamanda 10’dan fazla ödüle sahip.

iyi21 mavi en sıcak renktir filmi en iyi 21 aşk filmi

        17.Aynı Yıldızın Altında (The Fault in Our Stars, 2014) IMDb 7.8

16 yaşındaki tiroid kanseri olan Hazel, destek grubunda tümör kanserini bir bacağını vererek atlatan Augustus ile tanışır. Birbirlerinden büyük destek alan ikili arasındaki aşk hikayesi gözlerini epey yaşartacak.

iyi21 aynı yıldızın altında en iyi 21 aşk filmi

        18.Zamanda Aşk (About Time, 2013) IMDb 7.8

Hatalar bizim için gerekli midir? 21 yaşında zamanda seyehat edebilme özelliğini keşfetmiş Lake, ilişkisinde sorunsuz ilerlemek için bu özelliğini kullanarak hata yaptığı anlara geri döner. Sizce sonuç olumlu mu olacaktır? About Time, hataların hayatımızdaki önemini kavrayabileceğimiz sıcak bir aşk hikayesi.

iyi21 zamanda aşk en iyi 21 aşk filmi

         19.Cesaretin Var mı Aşka (Love Me If You Dare) IMDb 7.7

Julien ve Sophie’ nin küçük yaşta başladıkları cesaret oyunu, büyüdüklerinde onları daha da çok yakınlaştıracak ve aralarında aşk doğmasına sebep olacaktır.

iyi21 cesaretin var mı aşka en iyi 21 aşk filmi

          20.Not: Seni Seviyorum (P.s.: I Love You, 2007) IMDb 7.1

Eşini çok seven bir kadın: Holly. Ölümcül bir hastalığa yakalandığını öğrenen Gery, eşini bu çıkmaza sürüklememek için ölmeden önce evin her köşesine onun için notlar bırakır. Holly, Gerry’nin yokluğunda onun bıraktığı notlarla avunacaktır. Sizi hüngür hüngür ağlatacak bir aşk hikayesi; P.S.: I love you.

iyi21 not seni seviyorum en iyi 21 aşk filmi

          21.Fanaa, 2006 IMDb 7.1

Bollywood’ un yetenekli oyuncusu Aamir Khan’ ın başrolde olduğu Fanaa görme engelli bir kadın ile tanışan hayat dolu bir adamın aşk yolculuğunu anlatıyor. Aamir Khan oyunculuğu ile adeta göz dolduruyor.

iyi21 fanaa en iyi 21 aşk filmi

 

Kültür Sanatla İlgili Diğer Yazılarımıza da Bir Göz Atın

Dansın Hayatınıza 5 Dokunuşu

Kahve Sevenlere 21 Hediye Fikri

Her Yetişkin Kadının Yalnız Denemesi Gereken 8 Şey

Önceki makaleDünyadaki Bu Geleneklere İnanamayacaksınız
Sonraki makaleDijital Dönüşüm Nedir?
Kübra Yakut, Ege Üniversitesi Reklamcılık bölümü mezunu. Ünsüz düşünür, çok yazar, hiç çizer. #Yıldıztilbefunclub

1 YORUM

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here