En Sağlıklı Uyku Pozisyonu Nedir?

Her gece uyuruz. Uykumuzu daha kaliteli hale getirmek hayatımızı da kaliteli hale getirecektir.

Her sabah uyandığınızda kendinizi yorgun hissediyorsanız veya sabahları boyununuz ağrıyorsa, ilk kontrol etmeniz gereken nokta uyku pozisyonunuz olacaktır. Araştırmalara göre birçok insan yanlış pozisyonlarda uyuyor. Yanlış pozisyonda uyumak vücudunuzun dinlenmesini engelleyerek size ağrılar getirecektir. Bu yüzden uyku pozisyonunuzu doğru ayarlamanız gerekmekte.

Peki En Uygun Uyku Pozisyonu Nedir?

Uzmanların belirttiğine göre vücudumuza zarar vermeyen sadece 2 uyku pozisyonu bulunmakta bunlardan biricisi, sırt üstü uyumaktır.

Sırt üstü uyurken omurgamız tam anlamıyla desteklendiğinden gece boyu vücudumuz rahat etmiş olacaktır. Ayrıca bu uyku pozisyonunun hiçbir dezavantajı bulunmamaktadır.

En uygun uyku pozisyonlarından ikincisi ise, omurganız düz bir biçimde yan uyumaktır.

Yan uyurken omurgamızın düz olmasına dikkat etmemiz gerekmekte. Eğer öyle olmazsa, yan uyumanın hiçbir faydası olmayacaktır. Yan uyumanın bir dezavantajı vardır. Bazen yan uyumak vücudu uyuşturabilir. Bu yüzden gece boyu pozisyon değiştirmeniz gerekebilir.

 

Önceki makaleNeden Fal Baktırırız?
Sonraki makaleEn Nadir Bulunan Göz Rengi Nedir?
Dilara Özcan Kültür Üniversitesi Halkla İlişkiler ve Tanıtım bölümü mezunu. Hobileri arasında yoga, pilates, gezi ve moda yer alıyor. Fotoğraf tutkunu olan Dilara, iyi21.com içerik editörlüğü yapıyor.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here