Enerji İçeceklerinin Zararları

Yoğun iş temposu nedeniyle bazen o kadar çok çalışır ve yoruluruz ki artık bırakın çalışmayı kolumuzu kaldırmaya bile mecalimiz kalmayabiliyor. Tam da böyle bir durumda “keşke benden bir tane daha olsaydı ya da keşke şu enerjim hiç bitmeseydi” dediğimiz de olmuştur. İşte bu durumu fırsat bilen bir takım yatırımcılar, üreticiler “enerji içeceği” adı altında birçok ürün piyasaya sunmuştur. Sporla ilgilenenler başta olmak üzere yukarıda da bahsettiğimiz gibi yoğun çalışan insanların sık sık kullanmakta oldukları bu içeceğin ne kadar zararlı olduğuna dahi aldırış etmeden tüketmeye devam ettiklerini görüyoruz ne yazık ki. Oysa sağlığımız bu kadar ucuz değil, bazı şeylerin değeri kaybedilince anlaşılır ya hani, işte sağlık buna en güzel örnektir. En küçük bir baş ağrısına bile dayanacak gücümüz yokken sağlığımızı bozan enerji içecekleri gibi zararlı ürünleri tüketerek geri dönüşü olmayacak durumlara sürüklüyoruz kendimizi… bizde bu içeceklerin vücuda verdiği ya da verebileceği bir takım sağlık sorunlarını araştırdık ve sizlerle paylaşmak istiyoruz.

Enerji İçecekleri Vücuda Nasıl Zarar Verir?

Gençler arasında oldukça fazla tüketilen enerji içecekleri kalp krizi başta olmak üzere daha pek çok sağlık sorununu da beraberinde getiriyor.

Uzmanlar da bu konuda gençleri uyararak içerisinde bol miktarda kafein ve şeker bulunan bu enerji içecekleri bilinçsizce tüketildiği takdirde, tansiyonu düşüreceğini, nabzı hızlandıracağını, damarlarda spazm yaparak kalp ritmini bozacağını ve sonucunda da kalp krizini de tetikleyeceğini belirterek tüketilmemesini vurgulamaktadır. Hatta uzun süreli kullanımlarda kalp büyüme yaparak ölümle bile sonuçlandırabilmektedir. Zaten bu konuda daha önce birkaç haber de yayınlandığını hatırlıyoruz.

Enerji içecekleri içerisinde sadece kafein ve şeker değil aynı zamanda bilinmeyen ancak enerji veren bir çok yapay madde bulunduğundan bir süre sonra kişide halsizlik, yorgunluk, algıda güçlük, konsantrasyon eksikliği gibi olumsuz etkilere neden olacaktır.

Bir de, bu gibi enerji içeceklerini tüketen bilinçsiz kullanıcılarda olası bir alerjik rahatsızlık, hipertansiyon, şeker gibi hastalıklar da var ise o zaman gerçekten de öldürücü etkisi olabiliyor. Enerjinizi arttırmak istiyorsanız bu tarz enerji içecekleri yerine daha çok taze meyve tüketmeye gayret ediniz.

Önceki İçerikHer Gün Süt İçmenin Yararları
Sonraki İçerikCinsel Gücü Arttıran Besinler
Dilara Özcan Kültür Üniversitesi Halkla İlişkiler ve Tanıtım bölümü mezunu. Hobileri arasında yoga, pilates, gezi ve moda yer alıyor. Fotoğraf tutkunu olan Dilara, iyi21.com içerik editörlüğü yapıyor.