Bir gününüzün nasıl geçtiğinizi şöyle bir gözden geçirdiğiniz oldu mu? Özellikle de çalışan kadınlar… sabah erken saatlerde kalkar, güzel bir kahvaltı hazırlar, evli ve çocukları olan eşiyle ve çocuklarıyla ilgilenir, işe gider ve gün boyu çalışır çalışır çalışır… akşam eve gelir, yemek yapar ve yine yatma saatine kadar evde yapması gereken işlerini toparlar ve uyur. Bu enerji nerden geliyor dersiniz ? gerçekten de şöyle bir düşünürseniz süper güçleriniz olduğuna herkesi inandırabilirsiniz : ) tabi ki de bu işin şakası, ancak; yüksek tempoyla yaşamaya alışmış insanlar enerji yükseltmenin yollarını da muhakkak iyi bilirler. Biz de bilmeyenler için bilgilendirme amaçlı bir yazı paylaşalım dedik.

 

Enerji yükseltmenin ilk adımı tükettiğimiz gıdalarla başlar. Özellikle protein ağırlıklı beslenen insanlar diğerlerine oranla daha enerjiktir. Ancak sadece protein tüketmek de sağlık açısından tehlike arz eder. Dolayısıyla tüm besin öğelerinden her gün yeterli oranda almak gerekir. Bunun yanında, fazla kilo aldırıcı yiyeceklerden uzak durulmalıdır. Aksi takdirde kilolu insanlar hareket kısıtlılığı sebebiyle zaten yeterince hareket edemezler. Günlük egzersizler aksatılmamalıdır, sabahları güne başlarken en azından kahvaltıdan önce en yarım saatlik bir koşu yada hızlı tempo yürüyüş ve uyumadan 15 dakika önce hafif egzersizler yapmak bile insanda enerji depolamaya yeterlidir.

Enerji yükseltmede etkili olan bir diğer etken ise düzenli uykudur. Uyku sorunu olan insanlar genelde uyuşuk, tembel, agresif, kolay kolay algılayamayan ve konsantrasyon eksikliği olan kişilerdir. Uyku insan vücudunu ve zekasını geliştiren en önemli unsurdur. Sabahları enerjik uyanmak ve bütün gün zinde kalmak istiyorsanız mutlaka yeterli ve dengeli uyku uyumanız gerekmektedir. Eğer bu sorununuz ileri boyutta ise muhakkak bir uyku terapisi görmenizi tavsiye ediyoruz. aksi takdirde sadece saydığımız sorunlarla değil daha bir çok sağlık sorunu ile savaşmak zorunda kalırsınız.

Enerji yükseltmek için insanlar genelde gün ortasında tatlı yiyecekler tüketmeyi tercih ederler. Bu tabi ki doğru bir tercih olabilir ancak, ağır tatlılar yerine daha hafif sütlü tatlılar tercih edilirse hem enerji depolanır hem de vücuda başka türlü zarar vermemiş olursunuz.

Önceki makaleEgzersizin Mutlu Etmesinin Nedeni
Sonraki makaleSpor Öncesi ve Sonrası Esneme
Dilara Özcan Kültür Üniversitesi Halkla İlişkiler ve Tanıtım bölümü mezunu. Hobileri arasında yoga, pilates, gezi ve moda yer alıyor. Fotoğraf tutkunu olan Dilara, iyi21.com içerik editörlüğü yapıyor.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here