Güneşle birlikte uyanmak, sabah saat 8’den önce spora gitmek, mesaiden sonra ya da hafta sonu dinlenmek yerine aktiviteden aktiviteye koşmak çoğumuzun özendiği hayat.

Pekala bunları yapabilen enerji dolu insanların mütemadiyen uyguladığı 5 şey nedir?

Doyurucu ve dengeli kahvaltı edin.

Kahvaltıyı es geçmeniz gün içinde sizi güçsüz düşürüyor. Bağışıklık sisteminizi zayıflatıyor. Sabahları yediğiniz bir adet poğaça veya bir dilim kek, kan şekerinizde dengesiz ivmeler yaratıyor. Uyku saatlerinizi sabah iyi bir kahvaltıya zaman ayıracak şekilde ayarlarsanız, tüm gününüzün daha enerji dolu geçtiğini hissedeceksiniz.

Sosyal yetilerinizi kuvvetlendirin.

Arkadaşlarınızla ya da yeni tanıştığınız insanlarla kuracağınız etkili iletişim hem sosyal yetilerinizi geliştirecek hem de size farklı pencereler açarak enerji kaynağı sağlayacaktır.

Günün erken saatlerinde yaratıcılığınızı kullanın.

Sabahın erken saatlerinde bazılarımızın uyguladığı, bazılarımızın ise özenmekle kaldığı yegane aktivitedir sabah sporu. Vücut uyanır, ısınır ve enerji dolu bir güne başlanır. Ancak yalnızca vücut kaslarını ısıtmak yerine beyin kaslarını da sabahın erken saatlerinde uyandırmak size gün boyunca mental enerji sağlayacaktır.

Daha. Çok. Su. İçin.

Gün içinde ihtiyaç duyulan su miktarını tüketmek kulağa kolay gelse de birçok insan her gün yeterince su içmediği için farkında olmaksızın dehidrasyon semptomları gösteriyor. Bu semptomlar günlük hayattaki pek çok şeyin belirtisiyle karıştırılıyor. Dehidrasyon halsizlik ve baş ağrısı yapabilir, enerjinizi düşürebilir. Gün içerisinde halsiz hissediyorsanız, su içmeyi ihmal etmeyin.

Telefonlarınızı ya da elektronik eşyalarınızı bir kenara bırakın ve iyi bir uyku çekin.

Her yetişkin insan günlük 7-8 saat uykuya ihtiyaç duyar. Hayat kalitenizden daha önemli değilse 5 dakika daha ekrana bakmak için uykunuzdan olmayın.

Önceki makaleHer Yetişkin Kadının Yalnız Denemesi Gereken 8 Şey
Sonraki makaleÇocuklarda Uyku Düzeni Sağlamak İçin 8 Öneri
Dilara Özcan Kültür Üniversitesi Halkla İlişkiler ve Tanıtım bölümü mezunu. Hobileri arasında yoga, pilates, gezi ve moda yer alıyor. Fotoğraf tutkunu olan Dilara, iyi21.com içerik editörlüğü yapıyor.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here