AYDINLATMA ARAÇLARI NASIL KULLANILIR?

Mekanların büyüsünü değiştiren bir kahraman var; ışık. Bir evi aydınlatmak sanıldığı gibi kolay bir iş değildir. Işık oyunları küçük bir mekanı büyük gösterebiliyorken, büyük mekanları olduğundan daha dar hale sokabilir. Mükemmel bir aydınlatma için bu 3 aydınlatma çeşidine dikkat edin:

Ortam: Genel aydınlatma

Görev: Bir fonksiyon için özel aydınlatma (okuma veya pişirme gibi)

Vurgu: Bir alanı vurgulamak veya süslemek için kullanılan aydınlatma

Ev aydınlatmasında sıkça yapılan hatalar:

Yanlış Boyut Seçme

Eğer planlamaya yeterince zaman ayıramadıysanız en yaygın hatalardan biri olan ışık boyutunu yanlış seçme gafletine düşmüşsünüzdür. Büyük bir masada çok küçük bir avizenin asılması bu alan için hem yeterli aydınlatma sağlamayacak hem de orantısız görünecektir. Yahut kanepenin yanında duran kocaman bir lambader. Hem çok ışık vereceği için rahatsız edecek, hem de oda boyutlarını ihlal edecektir.

Nasıl çözülür? Odanızın yüksekliğini ve genişliğini muhakkak ölçün bu evinize en uygun avizenin yarıçapını size sunacaktır. Avizenin sarkıtını uzun seçerseniz, asacağınız alana göre ayarlayabilme şansına sahip olabilirsiniz.

Sadece Tek Bir Işık Kaynağı Kurmak

Bu oldukça yaygın bir hatadır. Ortamda sadece bir ışık kaynağı kullanmak bazı alanları karanlık bırakacaktır. Mutfak gibi ışığın önemli olduğu alanlarda, tüm çalışma alanlarının düzgün bir şekilde aydınlatılmasına önem vermek gerekir.

Nasıl düzeltilir? Mutfakta aydınlatmayı dengelemelisiniz. Burada üç katmanı da kullanabilirsiniz. Bu ışıkların bir araya getirilmesi ortamdaki en iyi aydınlatmayı sağlayacaktır.

Gömme Işıkların Gereksiz Kullanılması

Tavandaki spotların çoğu zaman tüm aydınlatma sorunlarını çözeceği düşünülür. Fakat sık kullanımı bir hatadır. Bazı alanları oldukça zayıf aydınlatmaya sebep olacağı için çok yeterli değildir. En son seçeneğiniz spor ışıklar olsun. Her zaman diğer aydınlatma seçeneklerinden yardım alın.

Nasıl düzeltilir ? Spot lambaları tek başına kullanmak ev aydınlatmasında sıkça yapılan hatalar listesinin en önemli maddelerinden biridir. Güzel bir avize, duvar lambaları ile görüntüyü zenginleştirmek emin olun daha hoş bir atmosfer sağlayacaktır.

Az Işıklandırma

Işıklandırma düzenleri hazırlanırken en fazla yapılan hatalardan birisi de az ışıklandırmaya neden olacak çözümler tercih etmektir. Odanız her ne kadar küçük olsa da, sahip olması gereken ışık miktarını karşılamalıdır. Düşük ışık farkında olmadan insanları negatif etkileyebilir. Bu yüzden gömme aydınlatma çözümleri yerine, sarkıt avizeleri tercih edebilirsiniz. Ev ışıklandırmasında kullanılan ışık kaynakların renk sıcaklıkları 2700-4000K arasında olması gerekir. Sıcak renk sıcaklıkları evde ışık konforunu ve insanları rahatlatıcı etki yaratır

Aydınlatma Türü

Yaşam alanı ışıklandırılması yapılırken gözden kaçırılmaması gereken bir konuda tercih edilecek aydınlatma araçlarının türüdür. Çünkü yanlış tercih edilen aydınlatmalar elektrik faturasını negatif etkileyebilir. Burada tercih yeni nesil LED’lere yönelik olmalıdır.

Gölgelere Göre Işıklandırma

Ev aydınlatmasında sıkça yapılan hatalar arasında en büyüğü belki de gölge yönetimidir. Odanızın yapısını ve güneşin geliş şeklini bilmeniz önemlidir. Mevcut aydınlatmadan veya güneş ışığından dolayı oluşan gölgeler can sıkıcı olabilir. Örneğin odanızdaki sarkıt lamba sahip olduğu açı yüzünden çalışma masanızın tam üzerinde gölge oluşturabilir. Bu sebeplerle ışıklandırmanızı tasarlarken oluşabilecek gölgeleri de hesaba katmanız gerekmektedir. “Mekanlarda Işık Seçimi Yaparken Dikkat Etmeniz Gereken 6 Kural” yazısından detaylı bilgileri öğrenebilirsiniz!

Önceki İçerikBurun Tıkanıklığı Nasıl Geçer?
Sonraki İçerikStarbucks’ta Kahve Nasıl Seçilir? Kahve Çeşitleri, Menü Okunuşları ve Fiyatları
Kübra Yakut, Ege Üniversitesi Reklamcılık bölümü mezunu. Ünsüz düşünür, çok yazar, hiç çizer. #Yıldıztilbefunclub

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz