Gündelik hayatın karmaşası hepimizi fazlasıyla yoruyor. İş yoğunluğu, şehir trafiği derken günlük hayat küçük bir kaosa dönüşebiliyor.

Tüm bu kaostan kurtulup kendinizi evinizin huzurlu sıcaklığına bırakacaksınız ki ne görseniz iyi! Hafta boyunca diğer tüm işlerin yoğunluğundan en özel yaşantınızı sürdürdüğünüz güzel evinizin acil bir temizliğe ihtiyacı var.  Kalan vakit ve enerjinizi de buna harcamak istemiyorsunuz belli ki. Bunları düşünerek sizin ve güzel vaktiniz için pratik temizlik yöntemlerini derledik. Ev temizliğini en kolay hale getirmek bu çözümlerle artık daha kolay…

1. Paspas yapmak bu kadar kolay!

Evinizin zemini günlerin kiri ve tozu ile boğulmuş, üstelik küçük su damlacıklarının lekelerini taşıyor. Hemen paspas yapacağınız kovanın içine biraz sirke katarak zemini anında pırıl pırıl hale getirebilirsiniz.

2. Peki ya cam lekeleri?

Camları silmek için kas gücüne ihtiyaç duymayacağınız bir yöntem sunuyoruz. Orlon bir bezin üzerine dökeceğiniz krem deterjan ile camlarınızı çizmeden ve herhangi bir leke bırakmadan kolayca silebilirsiniz.

3. Fincanlar ne durumda acaba?

Hafta sonu misafirleriniz kahveye gelecek. Her şey hazır da fincanlarınızın içine baktınız mı peki? Kahve, çay lekelerinden desen oluşturmuş fincanlar için evdeki limon veya portakal kabuklarına biraz tuz döküp silince kirden eser kalmayacak…

4. Banyo – mutfak fayansları parlasın!

Fayansların temizliği için, önce sıcak su ile fayans aralarındaki kirlerin yumuşamasını bekleyin. Sonrasında çeşitli mikrop öldürücü ürünler kullanabilirsiniz. Ayrıca banyodaki kireçli duş başlığınız için de kolay bir çözüm var; duş başlığınızı bir bardak sirkenin içine koyup 20 dakika kadar beklettikten sonra mucizeyi görün. Ev temizliği işte bu kadar basit…

5. Tencerelerin dibi de fena halde ise…

Tavalar, tencereler dışı seni içi beni yakar dedirten kıvama gelmişse yapılacak en pratik yöntemi söyleyelim hemen; yanmış yemek kalıntılarının üzerine kabartma tozu ve sıcak suyu ekleyip gece boyunca bekletin. Sabah bulaşık süngeri ile tek seferde pırıl pırıl tencereleriniz olacak.

Önceki makaleYüz Temizleme Esnasında Yapılan 5 Temel Hata
Sonraki makaleYarın Bugün Olduğunda, Hazır Olacak Mısın?
Marmara Üniversitesi Gazetecilik mezunu Şirvan Önce. Kelimeler benim çocuklarım… Beslediğim yazılı dünyamda döner dururum. Anlatamadıklarımı yazdığım minik dünyama hoş geldin!

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here