Bu yazımız en çok ev hanımlarının ve spor salonlarına gidecek vakti olmayanların işine yarayacak!

Gündelik koşuşturmaca esnasında (çalışanların iş temposu, ev hanımlarının ev işleri yada çocuklarla vakit geçirme, öğrencilerin okul telaşı gibi…) farkında olmadan vücudunuzun sarktığını, göbek,  kilo artışı yada en basitinden selülit oluşumunu fark edebilirsiniz. Her ne kadar bu durumdan rahatsızlık duyulsa da hareket geçmek için nedense ya bir diyet programı uygulanır, ya bir doktora başvurulur, yada birilerinin gelip kendilerini kurtarması beklenir.  Ancak her zaman diyet yapmak yada pahalı spor salonlarına gidip elektrikli aletler kullanmaya gerek yoktur. Pekala evde de bu tarz sportif aktiviteler düzenlenebilir. Örneğin fitness gibi…

Evde Fitness Nasıl Yapılır ?

Fitness her ne kadar öyle kulağa çok afilli, ille de spor salonlarında bir uzman desteği ile yapılacağı algısı oluştursa da aslında öyle değildir. Birkaç uygulama ile evde de fitness programı uygulayarak istediğiniz vücut ölçülerine sahip olmanız son derece kolaydır.

  • Öncelikle vakti olanlar için ilk önereceğimiz, sabahları erken saatte uykudan feragat ederek yaklaşık 1 yada 1,5 saatlik bir hızlı tempolu yürüyüş yada 45 dakika – 1 saatlik hafif koşu, bu durum evlerinde koşu bandı olanlar içinde geçerli, ancak temiz havada yapılması daha uygundur.
  • Bir dambıl kullanarak kollardaki sarkmaların giderilmesi için ağırlık çalışılabilir. Bu maksimum 8 defa tekrarlanır ve 1 saniyede kaldırılarak 5 saniye gibi bir sürede indirilir.
  • Bacak ve kalçalardaki fazla yağlardan ve selülitlerden kurtulmak için yarı çömelir vaziyette yaklaşık 30 saniye aralıklarla durularak 3 er set halinde tekrarlanabilir. Bu hareket esnasında derin nefes almak önemlidir.
  • Karın kaslarını geliştirmek ve daha düz bir karın bölgesine sahip olmak adına yerde dizler bükülü vaziyette mekik yada yarı mekik çekilebilir.
  • Yine kol kaslarını geliştirmek için 3 er set halinde şınav çekilebilir.
  • Step ve aerobik hareketler hem eğlenceli ve tempolu hem de daha hızlı yağ yakmaya yardımcı olabilmektedir.

 

Önceki makaleKoşucuların Sahip Olduğu Alışkanlıklar
Sonraki makaleOrganik Beslenmenin Yararları !
Dilara Özcan Kültür Üniversitesi Halkla İlişkiler ve Tanıtım bölümü mezunu. Hobileri arasında yoga, pilates, gezi ve moda yer alıyor. Fotoğraf tutkunu olan Dilara, iyi21.com içerik editörlüğü yapıyor.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here