Aslına bakarsanız evde spor yapmakla, spor salonunda spor yapmak arasındaki tek fark disiplindir. Spor sadece paralar harcayarak spor salonlarında yapılır diye de bir kural yok öyle zannediyorum : )

Zaten spor salonlarına harcanan paraları bir araya getirseler herhalde birkaç spor salonu daha yapılabilirdi. Neyse, sizleri evde spora başlamaya teşvik etmek, bunu bir yaşam tarzı haline getirmeniz için güzel bir yazıyla birkaç öneride bulunup teknik birkaç bilgi ile de aydınlatmak istedim.

Evde Spor Nasıl Yapılır ?

Yürüyüş : koşu bandında ya da açık havada mutlaka her gün belirli bir saat yürümeye özen gösterin. Tabii ki terlemek koşulu ile terlemeden yapılan bir sporun hiçbir değeri yoktur unutmayın.

Yarı Çömelme : Eller önde bağlıdır, ve sanki bir yere oturuyormuş gibi yapma hareketidir.

Bu sayede bacak kasları güçlenir, vücuttaki belirli bölgelerde bulunan yağlar erir ve daha dik durmamıza yardımcı olur.

Bu hareket 3 defa üst üste tekrarlandıktan sonra bir mola verilip yeniden başlanabilir.

Diz üzerinde şınav çekme : eller ve dizler yerde vücudun diğer bütün kısımları yukarıdadır.

Bu hareketi yaparken daha sonra dizlerdeki kuvveti ayak parmaklarına vererek şınav çekmeye devam edilebilir.

Bu hareket sayesinde bacak, kol, göğüs kasları gelişir. Yeni başlayanlar için 3 kez tekrarlanıp mola verilir.

Mekik çekme : sırt üstü yatar vaziyette, eller ensede bağlı, dizler bükülmüş ve yere sabit iken belden yukarısını ellerimizle kaldırmaya çalışma hareketidir.

Bu hareket karın kaslarını adeta dümdüz yapmaya birebirdir. Kendinde göbek görmek istemeyen herkesin yapacağı ilk hareketlerdendir.

Kalça Kaldırma Hareketi : sırt üstü yatar iken dizler kırılır ve kaldırılır. Eller her iki yanda sabit. Kalça yukarı doğru kaldırılmaya çalışılır.

Bu hareket sırt, bel ve kol kaslarını güçlendirir. Birkaç kere tekrarlanır.

Birkaç basit ama önemli teknikler doğrultusunda sizlere evde spor yaparak da fit bir vücuda sahip olabileceğinizi vurgulamaya çalıştık. bunun gibi daha bir çok teknik bilgiyi edinmek için sayfamızdaki diğer yazıları da okuyun lütfen.

Sağlık ve güzelliğin adresi iyi21.com

Önceki makaleSağlıklı Beslenme Nedir ?
Sonraki makaleFit Vücut İçin 10 Öneri !
Dilara Özcan Kültür Üniversitesi Halkla İlişkiler ve Tanıtım bölümü mezunu. Hobileri arasında yoga, pilates, gezi ve moda yer alıyor. Fotoğraf tutkunu olan Dilara, iyi21.com içerik editörlüğü yapıyor.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here