Son günlerin trendleri arasında yer alan “Do It Yourself” Türkçesi ile “Kendin Yap” akımı ile ev dekorasyonuna yeni hava katacak ürünler ortaya koymak mümkün. DIY yapımının en güzel yanı ise atılacak, işe yaramaz görülen eşyalardan ya da birbirinden farklı materyallerin asıl kullanım alanları dışında farklı tasarımlarda değerlendirilmesi. “Evinize Değişik Hava Katacak Basit DIY Fikirleri” başlıklı yazımızda DIY akımını daha yakından inceleyeceğiz.

Do It Yourself-Kendin Yap Nedir?

Tüketimin giderek arttığı bu dönemde bir üretim çalışması olan “do it yourself” evde, basit malzemeler ile kendi başınıza yeni bir şeyler üretmenizi sağlıyor. Tüketmeden üret, kaynakları tüketme, sende yapabilirsin mesajları veren DIY geri dönüşüm malzemeler, farklı alanlarda kullanılan materyaller vb. kullanılarak yapılıyor. Düşük maliyetle üretilen bu ürünler, kendi tarzınızı da oluşturmayı ve sergileme imkanı yaratıyor. Üretim, değiştirme, tamir etme, yenileme, farklılaştırma ve onarma gibi faaliyetleri kapsıyor.

DIY-Kendin Yap Akımının Dünyadaki ve Ülkemizdeki Tarihçesi

İlk örneklerini insanlığı varoluşuna kadar götürebileceğimiz kendin yap akımı, dünyada 1950’lerde yoğun bir şekilde kullanılmaya başlanmıştır. İlk örneklerini evlerde yapılan değişiklikler ile kendini gösteren DIY çalışmaları, günümüzde farklı alanlarda gerçekleştirilen ve çeşitli ürünler ortaya konulan bir akım haline gelmiştir. Ülkemizde DIY’ın tarihçesine baktığımızda 1980’lerde TRT’de yayınlanan “kısa kısa” ve “kendin yap” adlı programlar ile başlanmıştır. Kullanılmaya başladığı dönemlerde her ne kadar tadilat ve tamirat işleriyle de ilgili olsa bu programlar günümüzde daha özgün ve farklı alanlardaki işlerle ilgilidir. Dekorasyon, moda, oyuncak, güzellik, organizasyon, bahçe düzenleme, alanında olabileceği gibi yiyecek-mutfakta da kendin yap çalışmaları olarak anılmaya başlandı.

DIY-Kendin Yap Hangi Alanda Kullanılır?

Önceleri ev tadilat ve onarım alanında çıkan bu akım, geçmişten bugüne çok gelişti. Dekorasyon, süs eşyaları, hediyelik eşya, bebek ve çocuk aksesuarları, mutfak aksesuar ve araçları, moda, takı yapımı, gibi alanlarda DIY ürünleri üretilebilir.

DIY Yararları Nelerdir?

  • El becerilerini geliştirir.
  • Geri dönüşüm sağlar.
  • Atık ya da işlevsiz olarak görülen materyallerin değerlendirilmesini sağlar.
  • Herhangi bir uzmanlık gerektirmez ve el becerilerini geliştirir.
  • Düşük maliyetli ve ekonomiktir.
  • Motivasyonu arttırır ve özgün düşünme yetisini geliştirir.
  • Yaşam alanına değişik hava katar.
  • Kaliteli vakit geçirmeyi sağlar.

DIY Önerileri

Dal Mumluk

Malzemeler:

1 Cam Bardak

Bardak Boyutunda Mum

Silikon Tabancası

Benzer Boyutlarda Kesilmiş Dal Parçaları

Yapılışı:

DIY dal mumluk yapmak için ilk olarak, ince dal parçalarını cam bardak boyutunda kesin. Kestiğiniz dal parçalarını silikon ile bardağın tüm çevresini saracak şekilde yapıştırın. Bardağın içine mumu yerleştirin. Dilerseniz dal parçalarının etrafını kurdele ile sarabilir ve deniz kabukları, tüy, boncuk gibi materyaller ile süsleyebilirsiniz.

Konserve Kutudan Mumluk

Malzemeler:

Metal Konserve Kutusu

Boya Fırçası/Boya Rulosu

Dilediğiniz Renkte Boya

Çivi

Çekiç

Mum ( Kutunun boyutuna uygun seçebilirsiniz)

Yapılışı:

Konserve kutudan DIY mumluk yapmak için ilk olarak, metal konserve kutusunun üzerine çekiç ve çivi yardımı ile delikler açın. Daha sonra delikler deldiğiniz kutuyu istediğiniz renkte boyayın. Boya kuruduktan sonra kutunun içerisine mumu yerleştirin. Konserve kutu mumluğunuz kullanıma hazır.

Dondurma Çubuğundan Bardak Altlığı

Malzemeler:

Dondurma Çubukları (Çay çubukları da tercih edilebilir)

Silikon Tabancası

Arzu Ettiğiniz Renkte İp

Yapılışı:

Dondurma çubuğundan DIY bardak altlığı yapımına ilk olarak çubukları ne şekilde sıralayacağınıza karar vererek başlayabilirsiniz. Aralarında boşluk kalacak şekilde üç dondurma çubuğunu sıralayın. Sıraladığınız çubukların üzerine dik konumda ve eşit aralıkta olacak şekilde 3 çubuk sıralayın. Bu işlem sonrasında oluşan boşluklardan yararlanarak üst üste gelen kısımların etrafına ip sarabilirsiniz. Bir başka yöntem ile üst üste gelen kısımları silikonla yapıştırabilirsiniz.

Elekten Dekoratif Raf

Malzemeler:

Ahşap Çerçeveli Elek

Eleğin İçine Sığabilecek Ebatlarda Ahşap

Raf Çivisi

Dilediğiniz Renkte Boya

Çekiç

Kalem

Yapılışı:

Elekten dekoratif DIY raf  yapmak için ilk olarak eleğin ahşap çerçevesini dilediğiniz renkte boyayın. Raf için kullanacağınız ahşapları elek boyutlarına uygun olarak kesin. Dilerseniz bu rafları da boyayabilirsiniz. Boyama işlemleri tamamladıktan sonra rafların bulunacağı yerleri kalemle işaretleyin ve raf çivilerini işaretlediğiniz yerlere çekiç yardımı ile çakın. Raf çivilerinin üzerine, rafları yerleştirin ve elekten rafınız kullanıma hazır.

Önceki makaleZeytinyağının Doğal Ve Kaliteli Olduğunu Nasıl Anlarsınız?
Sonraki makaleJaponların Yaşam Felsefesi: Ikigai