Feminizm oldukça tartışmalı kavramlardan biri… Hatta kavram o kadar çok tartışılıyor ki feminizmin bugününü eleştiren kişiler dünya görüşünün ilk dönemini araştırmıyor ve feminizmin kullandığı kavramları tanımıyor. Biz de bugün ilk kez feministler tarafından kullanılan önemli bir kavrama değineceğiz: Glass Ceiling’e…

Glass Ceiling Nedir?

Glass Ceiling ya da Türkçeleşmiş ismiyle Cam Tavan; kadınların organizasyonlarda üst mevkilerde yer almasının önündeki engelleri kavramsallaştıran bir metafordur. Glass Ceiling’e göre kadınlar her ne kadar çalıştıkları organizasyonda üst mevkilere ulaşmak için yeterli donanıma sahip olsalar da görülmeyen engelleri aşamadıkları için asla o pozisyonu elde edemezler. Kadınların önlerindeki engelleri görememeleri metaforda tavanın cam olmasıyla pekiştirilmiştir.

2018’de yapılan araştırmaya göre 15 yaş üstündeki bireylerden erkeklerin istihdam oranı yüzde 65,8 iken kadınlarınki 29,3’tür. Bugün büyük şirketler incelendiğinde organizasyonların önemli mevkilerinde çalışan erkeklerin oranının kadınların oranına göre oldukça yüksek olduğu hatta kadınların işten atılma oranlarının daha yüksek olduğu ve aynı title altında çalışan erkeklerin kadınlardan daha çok maaş aldığı da görülmektedir. Tüm bu bilgilerle anlatmak istediğimiz yıllar önce ilk kez feministler tarafından kullanılan Glass Ceiling’in yansımalarına günlük hayatta da rastlamak mümkündür ve kadın erkek eşitliğini sağlamak için bu görünmez engellerle dolu tavanlar yıkılmalıdır!

Önceki İçerik2023 Yılının En Başarılı Waterproof Maskaralar
Sonraki İçerikSağlıklı 3 Atıştırmalık Önerisi
Dilara Özcan Kültür Üniversitesi Halkla İlişkiler ve Tanıtım bölümü mezunu. Hobileri arasında yoga, pilates, gezi ve moda yer alıyor. Fotoğraf tutkunu olan Dilara, iyi21.com içerik editörlüğü yapıyor.