Günde Kaç Kalori Almalıyız

Bu sorunun cevabı kişiden kişiye değişkenlik gösterir. Örneğin şişman kişiler günlük olarak aldıkları kalorinin iki katını yakmak zorundadırlar. Ancak zayıf olanlar ise günlük olarak tükettikleri kalorinin neredeyse iki katını geri almak durumundadırlar. Günde kaç kalori almalıyım? Sorusunu daha çok sporcular ve kilo problemi olan kişiler sormakta ve cevabını da internet sitelerinde veya direk uzmanlarına sorarak öğrenmektedirler. Kilo problemi olan özellikle de bayanlar giderek biraz daha mutsuz olur ve bir süre sonra da depresyona girerler. Bunun için de kilolarından kurtulmak için farklı farklı diyet programları uygularlar. Ancak sağlıklı bir yol izlemek için öncelikle vücut yapısını iyi tanıması gerekir kişinin. Örneğin başlıktaki soruyu sorması ve doğru bir sonuç elde etmesi gerekir. Bunun için internette birçok kalori hesaplama araçları bulunmaktadır. Genelde kalori dengesi kişinin yaşı, cinsiyeti, vücut yapısı gibi bir takım faktörlere bağlı olarak değişkenlik gösterse de genelde doğru sonuçları gösterdiğinden pek çok kişi tarafından da tercih edilmektedir.

Örneğin;

Bir günde ortalama 2000 kalori almak zorundayız. Ancak bu durum herhangi bir egzersiz yapmadığımız hallerde geçerlidir. Eğer spor yapıyorsak buna fazladan 200 – 250 kalori daha ekleyebiliriz. Veya yapılan sporun ağırlığı, günlük olarak yaptığımız işlerin yoğunluğuna göre farklı eklemeler – çıkarmalar söz konusu olabilir.

Fala kilolarından kurtulmak isteyen ve egzersiz yapan bir kişi bir miktar kalori harcadıktan sonra “çok yoruldum bir şeyler yemeliyim” mantığı ile hareket ederse hiçbir şekilde kilo veremez. Verdiğiniz kiloları geri almakla bir arpa boyu yol alamazsınız. Bunun için egzersizlerden sonra bir müddet dinlenmeli ve daha sonrasında da kalorisi düşük yiyecekler tüketmek en mantıklısı.

Veya kilo almak isteyen bir kişi günlük olarak 1000 kalori harcadı diyelim. Ancak gün sonuna doğru bunu 1500 – 2000 kaloriye tamamlayamazsa hiçbir zaman istediği ideal kiloya ulaşamayacaktır. Anlayacağınız önemli olan vücudumuzun ihtiyacına göre kalori alıp vermektir.

Değerli kullanıcılar, daha önceki “düşük kalorili yiyecekler, yüksek kalorili yiyecekler” başlıklı yazılarımıza da bir göz atmanızda fayda görüyoruz…

Önceki İçerikKaraciğeri Yenileyen ve Temizleyen Besinler
Sonraki İçerikSauna Zayıflatır mı?
Dilara Özcan Kültür Üniversitesi Halkla İlişkiler ve Tanıtım bölümü mezunu. Hobileri arasında yoga, pilates, gezi ve moda yer alıyor. Fotoğraf tutkunu olan Dilara, iyi21.com içerik editörlüğü yapıyor.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz