5000 yıldır uygulanan meditasyon teknikleri akut tıbbi hastalıklarda, stress ile baş etmede faydalı olduğu gibi yaşlanmaya karşı’da ciddi bir koruma etkisi var. Meditasyon, derin bir gevşeme hali ve denge hissi üretir, vücudun yaşlanmayla savaşan mekanizmalarını çalıştırdığı için bir nevi yaşlanma önleyici ilaçtır. En iyi etkilerini görmek için günde iki kez 20 dakikalık meditasyon yapılması tavsiye edilir. Meditasyonu en azından günde 20 dakika yaşamınıza sokmanıza yardımcı olabilecek aşağıdaki 3 öneriyi dikkate almanızı tavsiye ederiz.

Ofiste Mantra:
Masanızda sırtınızı destekleyen bir şekilde rahatça oturun. Gözlerinizi kapatın. Yavaşça kendi kendinize OM veya So-Hum mantralarından birini tekrarlayın. Konsantrasyonunuzun bozulduğunu hissetseniz bile mantranızı tekrarlamayı bırakmayın. Bu süreci 10 – 20 dakika boyunca sürdürün.
Yürüyüş ’de Meditasyon:
20 dakika boyunca kolaylıkla ve bölünmeden yürüyebileceğiniz geniş bir açık mekan bulun. Dikkatinizi uzaktaki bir noktaya odaklayın. Odaklandığınız bu noktaya doğru nazikçe yürürken nefesinize odaklanın. Düşüncelerinizin farkında olun. Gelip gitmelerine izin verin fakat onları yargılamayın.
Meditasyon Müziği ve Uyku:
Derin bir uykuya dalabilmeniz için vücudunuzun rahatlamasını sağlayacak meditasyon müzikleri dinleyin. Bunu yaparken sadece teşekkür edin ve o gün başınıza gelen mükemmel şeyler için evrene şükredin. İnanın sabah daha olumlu ve enerjik bir şekilde uyanacaksınız.

Önceki İçerikSon Zamanlarda Unutkanlığınız Arttı Mı?
Sonraki İçerikNeden Spor Yapıyoruz?
Dilara Özcan Kültür Üniversitesi Halkla İlişkiler ve Tanıtım bölümü mezunu. Hobileri arasında yoga, pilates, gezi ve moda yer alıyor. Fotoğraf tutkunu olan Dilara, iyi21.com içerik editörlüğü yapıyor.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz