Bütün amacınız dünyadaki yerinizi bulmak ve sabah uyanmak için bir neden aramak. Arayış ve anlam herkes için farklı ama temelde yatan o ‘boşluk’ duygusu herkesin ortak arayışı.

Evrendeki arayışımız çok az şeyden daha gerçek ve zordur. İnsanlığın en önemli keşfi olan bu arayışın daha samimi bir boyutu var ki yaşamlarının bir noktasında herkese sunulan kişisel aramadır. Japonya’da kişinin hayatındaki anlam arayışına “ikigai” denmektedir.

Ikigai, varlık sebebi anlamını çağrıştırmaktadır. Her gün için yeni bir başlangıç yapmanız ve bunun için yaşadığınız nedendir. Hector Garcia ve Fransesc Miralles’e göre ikigai “daima meşgul olmanın mutluluğu” olarak tercüme edilir. Ken Mogi size “yaşamak için bir sebep” olarak daha zarif bir görüntü veriyor. Japonlara göre herkesin ikigaisi var ve bunun amacını bulmak yaşamın ana hedeflerinden biri.

Ikigai’nizi, iyi olduğunuz şeyin ve ne yapmayı sevdiğinizin kesişiminde bulacaksınız. Mutluluk arayışı insan olmanın bir parçasıdır ve herkesin onu nasıl arayacağına dair kendine özel alanları vardır. Sevdiğiniz işi bulmak, sevdiğiniz insanlarla beraber olmak ve sonsuz mutluluk… Büyük klişeler ve söylemesi kolay olan sözler değil mi? Ne kadar kabul etmesenizde sanırım hayat büyük bir klişe.

Bu arayışınızın ne olduğu ise herhangi bir önem arz etmiyor. Mesleğiniz, hobiniz ya da hayata katmak istediğiniz bir anlam. Sizden istenen tek şey, hayata sizden bir detay. Önemli olan tek şey sizi siz yapan bir şey olması.

Bir kişinin hayattaki amacını kaybetmesi ruhsal olarak olumsuz sonuçlara yol açmaktadır. Gün içerisinde yaptığınız ve farkına varmadığınız küçük şeyler dahi ikigai’niz olabilir. Peki, “ikigai”nizi nasıl farkına varabilir ve bulabilirsiniz?

Neyi seviyorum?

Dünyanın neye ihtiyacı var?

İyi olduğum şeyler neler?

Neyden ücret alıyorum?

Gerçek şu ki, yarının nasıl ortaya çıkacağını bilmenin bir yolu yok. Bugünün tadını sonuna kadar çıkarmak ve bunu gerçekleştirmek için elinizden gelen her şeyi yapmanız gerekiyor. Ikigai herkesin gününü kurtarmak için var oldu.

Ikigai’ye sahip olmak için başarı bir ön koşul değildir. Başarı ikigai’ye sahip olmanın bir yan etkisi olarak ortaya çıkabilir. Sabahları hissettiğiniz serin esinti, müşterilerden aldığınız gülümseme, arkadaşlarınızın size verdiği samimi takdir; hepsi ikigai’yi temsil eder.

Mogi, Beşgai’nin beş sütununu sunar ve bunları Japon yaşamının prizmasıyla araştırır. Ikigai’nin felsefesi beş sütunun üzerine inşa edilmiştir:

  • Küçük Başlangıç

Yaptığınız işe bu gezegendeki en profesyonel işmiş gibi davranın. Dikkatli, özenli yapın ve şu anda yapabileceğiniz en iyi sonuçları elde etmeye odaklanın.

  • Kendinizi Serbest Bırakın

“Maddi imkanlardan memnuniyet duyulmaması, yalnızca özgürlüklerini geri almak isteyen mahkumlara yeni bir dünya açtı.”

Anlamlı deneyimler için çok fazla şeye ihtiyacınız yok. Kendinizi salıvererek, her gün daha fazlasını deneyimleyebilir ve gün sonuna kadar bu keyfi sürdürebilirsiniz.

  • Uyum ve Sürdürülebilirlik

Yaşadığınız ortam, iradeniz ne kadar güçlü olursa olsun sizi etkileyecektir. Çevrenize değişiklik getirerek, kendinize de değişiklik getireceksiniz. Bu ikigai’nin üçüncü direğidir: Uyum ve sürdürülebilirlik.

Sosyal bir bağlamda aldığınız her kararın toplumu bir bütün olarak nasıl etkileyebileceğini ve kararınızdan etkilenen insanları düşünmelisiniz. Böylece ikigai’nin barış biçimini somutlaştıran yaşamınıza uyum ve sürdürülebilirlik getirebilirsiniz.

  • Küçük Şeylerin Neşesi

Her gün istediğiniz en az bir şeyi yapmak sizin amacınız olmalıdır. Bu size mutluluk ve tatmin getirir; her günü yaşamaya değer kılar.

Küçük şeylerin neşesi, küçükten başlayarak el ele gider. Hobiniz ne olursa olsun, görkemli bir şey olması gerekmez. Her şey olabilir, herhangi bir standarda bağlı değilsiniz. Başkalarına ne kadar önemsiz görünse de, istediğinizi yapmakta özgürsünüz. Bunu yapıyorsunuz çünkü bir kalbiniz var.

Uygun gördüğünüzü yapın. Sizin için neyin iyi neyin kötü olduğuna sadece siz karar verebilirsiniz. Bir şey seçin, küçük başlayın ve görevi yerine getirmek için attığınız her adımda gurur duyun.

  • Burada ve Şimdi Olmak

Her insan gibi, refahınız ve arzularınızı tatmin etmeniz konusunda endişeli olursunuz. Kendinizi serbest bırakmak, burada ve şimdi olma yolunda duran egonuzu bırakmanıza izin verir.

Birinin çabalarında mutluluk bulmak, yaşamın üstesinden gelebileceğiniz en önemli zorluktur. Ödüller veya tanınma beklemeden işinizden alacağınız iç sevinçler, hayatınıza devam etmenizi sağlamak için fazlasıyla yeterli olacaktır.

Küçük başlayın ve o anda yapabileceğiniz en iyi sonuçları elde etmeye odaklanın.

Dünyanın güzelliğini yaşayın.

Dünyanıza olumlu değişiklikleri getirin.

İşlerinizin ne kadar büyük ya da küçük olduğu önemli değil, sadece sevdiğiniz bir şeyi seçin.

Kim olduğunuzu kabul etmeyi ve kendinizi affetmeyi öğrenin.

 

“İkigai’ye sahip olanlar sadece kazananlar değil. Kazananlar ve kaybedenler, hayatın büyük koordineli dansında eşit bir temelde İkigai’ye sahip olabilirler. İkigai’nin iç perspektifinden bakıldığında, kazananlar ve kaybedenler arasındaki sınır yavaş yavaş erir. Sonuçta kazananlar ve kaybedenler arasında fark yoktur. Her şey insan olmakla ilgilidir.” – Mogi

Önceki makaleYaşamın Fazla Yüklerinden Kurtulmanız İçin Minimalizm
Sonraki makaleRobotik Süreç Otomasyonu’nun Firmalara Yararları Nelerdir? Hangi Sektörler Kullanabilir.