E-HASTALIK SALGINI GÜNDEN GÜNE YAYILIYOR!

Bir cafenin önünden geçerken bir kaç saniye duraklayın ve insanları gözlemleyin. Bedenleri orada, ruhları farklı yerlerde olan insan yığıntısı göreceksiniz. Derdimiz nedir bu aletlerle? İnternet sayesinde, her şeyi cebimizde taşıyoruz. Bu, zamanla karşı konulamaz bir hal alıyor. Yoğun kullanım bağımlılık yapıyor ve bazı dijital hastalıklara yani e-hastalıklara sebebiyet veriyor.

İki dakikada bir telefonunuzu mu kontrol ediyorsunuz? Bildirim geldikçe mutlu mu oluyorsunuz? İnternetsiz kalınca sıkılıyor musunuz? TEBRİKLER, HASTASINIZ!

Nomofobi

No Mobile Phone teriminin kısaltması olan Nomofobi, kişinin telefondan uzaklaşıp haber alamamaktan korkması anlamına geliyor. Kişilerde devamlı telefonlarını kontrol etme isteği doğuyor. İnsanlar telefonlarından haber alamadıkça panikliyor ve nefes darlığı, titreme ve baş dönmesi gibi belirtilerle karşılaşıyor. Araştırmalara göre her 2 kişiden 1’i Nomofobik.

e-hastalık nedir-iyi21
iyi21 | nomofobi

Fomo (Fear Of Missing Out)

Gelişmeleri takip edememek ve gelişmelerden uzak kalmak korkusudur. İnsanlar kendilerini eksik hissederler. Sosyal medyayı takip edemeden duramıyor ve geri kaldığınızı düşünüyorsanız, üzgünüm siz FOMO’SUNUZ.

internet hastalığı-iyi21
iyi21 | fomo

Siberhondrik

“İnternette başım ağrıyor diye arattım, kanser olduğumu öğrendim.” gibi cümlelerle hepimiz karşılaşıyoruz. Eğer bir hastalığınız varsa ve doktora gitmek yerine internete danışıyorsanız siberhondrik olma ihtimaliniz çok yüksek. İnternette çok fazla bilgi kirliliği mevcut, eğer öz kontrolünüzü yapamıyor ve internetteki yöntemlere göre kendinize tanı koyuyorsanız bu hastalığa yakalanmışsınız demektir.

fomo hastalığı-iyi21
iyi21 | siberhondrik

Photolurking

Sosyal medyada insanların fotoğraflarına saatlerce bakarak zaman geçirmek Photolurking hastalığı olarak tanımlanıyor. Bunu sürekli yapmak zamanla insanların kendi hayatlarından memnun olmamalarına sebebiyet veriyor ve depresyona sürüklüyor.

e-hastalıklar-iyi21.com
iyi21 | photolurking

Ego Sörfü

Belirli aralıklarla kendi ismini internette aratıp kendi hakkında sonuçları takip eden insanların yakalandığı hastalık olarak tanımlanır. Online Narsisizm olarak da bilinir. Narsisizm, kişinin kendini beğenmesi anlamına geliyor. Sanal alemdeki yansıması da Ego Sörfü hastalığının en büyük kaynağı. İnsanlar kendileri hakkında neler paylaşıldığını, yorumları takip edemeden duramıyorsa ne yazık ki bağımlı olmuştur.

online narsisizm- iyi21
iyi21 | ego sörfü

 

Yoğun internet kullanımı, psikolojik ve fizyolojik bir çok hastalığa sebebiyet veriyor. Uzun süre telefona bakmak, boynunuz için kalıcı hasarlara sebep olabilir. Teck Neck rahatsızlığından kurtulmak için yazımızı okuyabilirsiniz.

Akıllı cihazların kullanımı arttıkça beyinde mutluluk hissi salgılanıyor. Ünlü bilim adamlarına göre bu cihazlar ve dopamin hormonu (mutluluk hormonu)  artık pekişmiş durumda. İnsanların telefonlarına bildirim geldikçe hormonların salgılanması bağımlılık evresinin artmış olması anlamına geliyor.

dijital hastalıklar-iyi21
iyi21 | e-hastalık

Bu belirtilerden arınmak için kullanıcıların cihazlarda ne kadar vakit geçirdiğini takip etmesi ve kendilerini kontrol altına almaları gerekiyor. Unutmayın bu hastalıklar ciddi boyutlara ulaşıyor ve sizi mutsuz ediyor!

Önceki makaleGenelevden İhtişamlı Salonlara Bir Yolculuğun Hikayesi
Sonraki makaleVegan ve Vejetaryen Beslenme Arasındaki Farklar
Kübra Yakut, Ege Üniversitesi Reklamcılık bölümü mezunu. Ünsüz düşünür, çok yazar, hiç çizer. #Yıldıztilbefunclub

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here