Bazı insanların algı, görsel hafızası, çabuk kavrama, konsantrasyonlarının çok güçlü olduğunu yada fiziksel aktivitelerde de fazlasıyla aktif olduklarını görürüsünüz. Bunlar vücut fonksiyonlarının belli bir denge ile işlevlerini yerine getirmesi için kendi bünyelerine göre belli bir program dahilinde yaşayan insanlardır. Ve genelde de bir çok alanda başarılı olmalarının altında bu neden yatmaktadır. Örneğin, her gün beslenmelerine dikkat etmelerinin yanında birde belli bir süre spor yaparlar. Böylece bütün gün daha canlı ve zinde kalmayı başarırlar.

Günlük Yapılan Sporlar Neden Önemlidir ?

Her gün belli bir saatte ve belli bir süre spor yapmayı alışkanlık haline getirmek özellikle de sabah erken saatlerde güne başlayanlar ;

  • Bütün gün zinde kalırlar,
  • Yorgunluk hissetmezler,
  • Streslerinden arınırlar,

Her gün 15 dakika spor yapmak kalp ve damar hastalıklarında iyileştirici rol oynar,

  • Vücuttaki fazla yağlardan, kilolardan kurtulmayı kolaylaşır,
  • Zihni açar, algılamayı kuvvetlendirir,
  • Vücuttaki toksinler ter aracılığı ile dışarı atılır,
  • İskelet – Kas sistemi güçlenir, dolayısıyla kişinin dayanıklılığı artar,
  •  Daha sıkı ve atletik bir görünüm elde edilir.
  •  Kişi kendini psikolojik olarak daha iyi hisseder.

Peki Nedir Bu 15 Dakikalık Egzersizler ?

Her gün 10 – 15 dakika aralıklarla karın, kol, bacak kaslarını geliştirmek ve fazla yağlardan kurtulmak için yapılan bir takım hareketler vardır. Sabahları erken saatlerde kalkıp 1 saatlik bir koşu ile başlanabilir, yada evde 3 er set aralıklarla doğru nefes alarak mekik, şınav yada barfiks çekilebilir, bunlardan önce de vücudun ısınması için açma germe hareketleri yapılabilmektedir.

Buraya tıklayarak gene sitemizde belirtmiş olduğumuz evde yapabileceğiniz egzersiz hareketlerini öğrenebilirsiniz.

Spor bir yaşam biçimidir, bunu hayatınızın vazgeçilmezleri arasına koyun. Daha düzgün hatlara sahip olmaktan ziyade sağlıklı bir beden ve sağlıklı nesiller yetiştirmek adına çok önemlidir.

Önceki İçerikYeşil Alanların İnsan Sağlığına Psikolojik Etkileri
Sonraki İçerikKaraciğerinizde Sorun Olduğunu Fark Etmenizi Sağlayacak Belirtiler
Dilara Özcan Kültür Üniversitesi Halkla İlişkiler ve Tanıtım bölümü mezunu. Hobileri arasında yoga, pilates, gezi ve moda yer alıyor. Fotoğraf tutkunu olan Dilara, iyi21.com içerik editörlüğü yapıyor.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz