Her Gün Süt İçmenin Yararları

Her yaştan insanın günlük olarak en az iki bardak süt tüketilmesi gerektiği uzmanlarca vurgulanıyor. Daha ilk doğduğumuz anda dahi aldığımız tek besin kaynağı olan sütün başta gelişim çağındaki çocuklar olmak üzere, hamile kadınlar, doğum sonrası, emzirme dönemi, menopoz dönemi, ve yaşlılık evresindeki tüm insanlar için vazgeçilmez bir besin kaynağıdır. O kadar faydalıdır ki tek başına tüm besin değerlerini bir arada bulundurmaya yetiyor diyebiliriz. Biz dilimiz döndüğünce size sütün bir takım faydalarından bahsetmek istiyoruz.

  • Göbekte yağ birikmesini engeller veya biriken yağları yakmaya yardımcı olur; kilo artışıyla birlikte gelen vücuttaki özellikle de göbekte biriken yağlanmayı engellemek adına uygulanan bir çok taktik vardır. Diyet, spor gibi… ancak her gün iki bardak süt içildiği takdirde tüm bu uğraşlara gerek kalmayabiliyor. Süt içerdiği kalsiyum sayesinde vücutta biriken yağları dışarı atmaya yardımcı olmaktadır.
  • Kemikleri güçlendirir; hem kalsiyum hem de mineral deposu olan 1 litre süt, içerdiği besin değeri bakımından 10 kg kırmızı et, 5 adet ekmek, 12 kg patates, 15 kg elma, 4 kg marulu ve 3 kg havuç ile eş değer kalsiyum içermektedir. Dolayısıyla bu kadar besin tüketmek yerine iki bardak süt içmek daha mantıklıdır diye düşünüyorum.
  • Cildi güzelleştirir ve yaşlanmayı geciktirir; süt içerdiği çinko, A vitamini, protein ve antioksidanlar sayesinde de ciltteki toksinleri dışarı atmaya yardımcı olur, nemlendirir ve yaşlanmayı da geciktirmektedir.
  • Zekayı ve Hafızayı güçlendirir; vücudumuzda en çok kalori harcayan kısım beyindir. Toplam kalorinin %25 ila 30’unu harcamaktadır. Dolayısıyla harcanan bu enerjinin bir şekilde toparlanması gerekmektedir. bunun için de proteinden zengin olan sütün her gün tüketilmesi alışkanlık haline getirilmelidir.
  • Kalp ve damar sağlığını korur; genelde hipertansiyon hastalarına özellikle doktor tarafından tavsiye edilir çünkü tansiyon ilaçlarının olası yan etkilerinden hastanın korunması için süt tüketilmesi gerekmektedir. kalp damar hastalarında da bu durum böyledir. vücutta depolanan kalsiyum kalp ve damar hastalıklarından da kişiyi korumuş olacaktır.

Önceki İçerikSürekli Acıkma Sebepleri
Sonraki İçerikDiyet Yaparken Yenmemesi Gereken Besinler
Dilara Özcan Kültür Üniversitesi Halkla İlişkiler ve Tanıtım bölümü mezunu. Hobileri arasında yoga, pilates, gezi ve moda yer alıyor. Fotoğraf tutkunu olan Dilara, iyi21.com içerik editörlüğü yapıyor.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz