2021 yılının teknolojik trendlerinden biriyle tanışmaya ne dersiniz? Gartner’in açıklamalarına göre 2020 yılında “Top 10 Stratejik Teknoloji Trendleri” arasında yer alan hiper otomasyon, bu yıl içerisinde de ciddi bir ivmeyle şirketlere entegre olmaya devam edecek. Dijital dünyanın yeni ürünü hiper otomasyon ile ilgili “hiper otomasyon nedir, hiper otomasyon nasıl çalışır   sorularının cevabını, şimdi beraber yanıtlayalım.

Hiper Otomasyon Nedir?

Hiper otomasyon; insan gücüne dayalı işlemlerin, yapay zeka teknolojisiyle yapılmasıdır. Hiper otomasyon, entegre olduğu kurumun bir dijital versiyonunu oluşturarak işlemlerin otomatikleşmesini sağlar. 2021’nin teknoloji trendlerinden biri olan bu sistem, RPA ve Akıllı İş Süreci Yönetim Sistemleri’ne bağlı olarak çalışır. Birbirine kombine bu iki sistemle çalışan hiper otomasyon, şirketlerin performans deneyimlerini artırarak iş süreçlerini daha kolay bir hale getirir.

Hiper Otomasyon
Hiper Otomasyon

Gartner’in verilerine göre, hiper otomasyon sadece operasyonel süreçlerde fayda sağlamıyor. Otomatikleşebilen bir dizi araca kolaylıkla ulaşabilen bu sistem; ölçümleme, izleme tasarlama, keşfetme ve analiz etme aşamalarında da süreçlere katkı sağlıyor. Teknolojinin demokratikleşmesi üzerinde de etkili olan hiper otomasyon, bir diğer adıyla digital twin of an organization yani DTO, iş akışına dahil olan birden fazla parametrenin akıllı kombinasyonunu sağlar. Teknolojinin getirdiği bu kolaylıkla, insan gücü düşünme ve tercih aşamasında etkisini göstererek var olduğu kurum veya şirkete daha büyük değerler katabilir. Hangi kombinasyonun daha iyi işleyip işlemeyeceği ya da geliştirilmesi gerektiğine insan zekası karar verebilir. 

Hiper Otomasyon Nasıl Çalışır?

Robotik Süreç Otomasyonu (RPA): Hiper otomasyonun temel taşı olan RPA, makine öğrenmesiyle çalışan yazılımdır. Bu yazılım, 7/24 kesintisiz çalışarak manuel olarak yapılabilen rutin işlerin kolaylıkla çözümlenmesini sağlar. Saatlerce süren iş süreçlerini, saniyelere indirir. RPA kullanan firmalar, maliyetlerini %50’ye varan oranda azalttığı gibi, yeni dönüşüm getirilerinin de değerlendirilmesi için zaman sağlar. Ancak RPA’nın tercih edilmesi, sadece bu nedenlere bağlı değildir.

Akıllı İş Süreci Yönetimi Sistemleri (iBPMS): Bulut tabanlı bir sistem olan bu yönetim aracı, kodlama gerektiren bir süreçtir. RPA’nın ötesinde, daha uzun iş akışlarını yönetebilir ve karar verme aşamasını destekleyebilir. Robotik Süreç Otomasyonu’ndan daha karmaşık olan bu sistem, birden fazla yazılım ve teknolojinin gücüyle çalışır. 

Hiper Otomasyon İle Çalışmanın Avantajları

  • Hiper otomasyon, markanızın daha etkin olmasını sağlar. Bulunduğunuz tüm pazarlarda sürekliliğinize destek olur. 
  • Ürün ya da hizmetlerinizin optimize edilmesine ve şirketiniz için en iyi seçeneğin belirlenmesine olanak tanır. 
  • İnsan gücüyle yapay zekanın gücünün doğru dengelenmesi, işinizin yaratıcı süreçlerini geliştirmenizi sağlar.
  • Müşteri memnuniyetleriniz yüksek oranda artar ve “ sadık müşteri” kavramı, şirketinizin bir parçası haline gelir.

Önceki İçerikScrabble Oynarken Kazanmanızı Sağlayacak 5 Strateji
Sonraki İçerikGümüş Suyu Nedir? Gümüş Suyu’nun Faydaları Nelerdir? 
Dilara Özcan Kültür Üniversitesi Halkla İlişkiler ve Tanıtım bölümü mezunu. Hobileri arasında yoga, pilates, gezi ve moda yer alıyor. Fotoğraf tutkunu olan Dilara, iyi21.com içerik editörlüğü yapıyor.