Özlenen Yaz da Geldiğine Göre…

Yaz çocuğuyum ben arkadaş diyenler burada mı? Yazın sıcağına, kumuna, güneşine hasret kalanlar olarak buradayız biz de. Her mevsimin kendine özgü güzellikleri var tabii ama güneş yüzünü gösterip insanın içini de dışını da ısıtmaya başladıktan sonra yaz mevsiminin ayrı bir güzelliğinin olduğunu da hatırlatıyor bize.

Peki yaz mevsimi neler hatırlatıyor bize? Ruhumuzu rengarenk boyayan güneşle beraber neler yapıyoruz? İşte kış mevsiminden yaza geçişte hepimizin yapacağı ve karşılaşacağı 9 şey…

Tatil!

Kışın o uzun ve kasvetli akşamlarından sonra, şöyle sıcacık bir yaz tatilini dört gözle bekliyorduk. Klasik olarak kendimizi deniz kum güneş üçlüsünün kollarına atmak için sabırsızlanır olmuştuk. Artık yaz da yavaştan geldiğine göre güzel bir tatil planı yapabiliriz. Akdeniz, Ege ve daha bir çok tatil bölgesi bizleri bekliyor! Kalbi hep Ege’den yana olanlara özel “Ege’de Saklı Kalmış 10 Cennet Köşesi” yazımıza göz atabilirsiniz.

iyi-21 Hoş geldin yaz
iyi-21 Artık yaz da yavaştan geldiğine göre güzel bir tatil planı yapabiliriz.

Güneş Kremi

Eee güneş, tatil demişken, kendimiz sokaklara, denize, kumsallara atmadan önce yapmamız gereken önemli bir şey var ki güneş kremimizi sürünmek.  Özellikle yaz güneşinin faydalarının yanında UV ışınlarının olumsuz etkilerini de göz önüne aldığımızda kullanmamız gereken bir ürün olarak tüm yaz çantamızda bulunmalı.

iyi-21 Hoş geldin yaz
iyi-21 Güneş kremi tüm yaz çantamızda bulunmalı.

Tiril Tiril Elbiseler

Gardırobunuzu yaza hazırlamanın vakti geldi de geçiyor. Çıkarın tiril tiril etek ve elbiselerinizi, kaldırın sıkı ve kalın jeansleri…  Yazın ön planda olan keten kumaş herkesin favorisi. Nefes alabilen ve vücut ısımızı yükseltmeyen keten kıyafetler yaz mevsiminin kurtarıcı parçaları olarak çıkıyor karşımıza.

iyi-21 Hoş geldin yaz
iyi-21 Yazın ön planda olan keten kumaş herkesin favorisi.

Yaz Meyveleri

Yaz gelir de, rengarenk, capcanlı meyvelerini beraberinde getirmez mi? Çilekler, erikler, kirazlar, karpuzlar ve daha neleri… Dondurmalardan tutun da tatlılara kadar birçok tarifte kullanılan bu harika meyveler sıcakta kaybettiğimiz su ve enerjiyi de bize veriyor.

iyi21- Hoş geldin yaz
iyi21- Çilekler, erikler, kirazlar, karpuzlar ve daha neleri…

Klimalar Vantilatörler…

Ahh çok sıcak şu klimayı açsak mı? Ohh dünya varmış! ya da Ayy çok soğudu içerisi azıcık kıssak mı? Klimadan boynum fena tutulmuş. Gibi cümlelerin havada uçuştuğu bir yaz mevsimi geliyor hazır mısınız?

iyi21- Hoş geldin yaz
iyi21-Ahh çok sıcak şu klimayı açsak mı?

Canlanan Doğa

Baharda uyanan doğa, yaz güneşi ile beraber canlanmaya başlıyor. Tazelenmiş toprağın kokusu, sarı papatyaların cümbüşü, mis kokan ıhlamurlar ve daha neler neler…

iyi21- Hoş geldin yaz
iyi21- Baharda uyanan doğa, yaz güneşi ile beraber canlanmaya başlıyor.

En Bi Sevdiğimiz: DONDURMA!!

Evin minik bahçesinde yenen güzel bir akşam yemeğinden sonra çıkılan kısa yürüyüşlerde yenilen dondurmanın tadı unutulur mu hiç… Kışın en fazla özlenilen yaz tadı arasında dondurma yer alıyor. (yani bence)

iyi21- Hoş geldin yaz
iyi21- Dondurma kışın en fazla özlenilen yaz tadı arasında dondurma yer alıyor.

Hafif Zeytinyağlılar

Sıcaklar bastırınca, iştah da bir gider bir gelir. İçler bayılır, içler sıkılır, yemekler ağır gelmeye başlar. Tam da bu noktada kurtarıcımız olan birbirinden çeşitli ve lezzetli zeytinyağlılar yetişir imdadımıza.

iyi21- Hoş geldin yaz
iyi21- İçler bayılır, içler sıkılır, yemekler ağır gelmeye başlar ve zeytinyağlılar boy gösterir.

Yaz Aşkları

Tatile gidildiğinde yaz aşkları olmazsa olmaz. Herkesin vardır yarım kalan bir yaz aşkı hatta… Kısıtlı olan tatil sürenizde edindiğiniz arkadaşlıklar, hoşlantıların tadı var mıdır başka bir şeyde?

iyi21- Hoş geldin yaz
iyi21- Ahh yaz aşkları der ve susarız…

Önceki makalePratik ve Lezzetli İftar Menüsü
Sonraki makaleAltıncı Hastalık Nedir?
Marmara Üniversitesi Gazetecilik mezunu Şirvan Önce. Kelimeler benim çocuklarım… Beslediğim yazılı dünyamda döner dururum. Anlatamadıklarımı yazdığım minik dünyama hoş geldin!

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here