Sağlıklı bir yaşam için uyguladığımız pek çok metot gerçekten işe yarar; egzersiz yapmak, az yemek, kilo vermek, enerji yükseltmek, iyi uyumak, daha fazla su içmek… Bunların hepsi doğru ve uyguladığımız şeylerdir. İlk bakışta mantık dışı gelen bazı şeyler de aslında doğru olabilir mi?

Aşağıdaki 6 öneri sezgilerinize aykırı gelecek biliyoruz fakat gerçekten işe yarıyorlar.

İyi bir uyku için kahve için!

Japonlar yapmış / yapıyorlarmış… Kod adı kahve şekerlemesi (Coffee Nap) olan bu yöntem akla aykırı gelse de bilimsel olarak da mantıklı. 200 mg kafeinin hemen ardından yapılan 20 dakikalık kısa bir uyku daha zinde uyanmanızı sağlıyor. Özellikle bilgisayar bazlı iş yapanların daha iyi performans gösterdiği gözlemlenmiş.
Peki nasıl işe yarıyor?
20 dakikalık uyku bittiğinde kafein etkisini göstermeye başlar ve adenozin denilen bir molekül beyni temizler. Vücudumuzdaki adenozin oranı yükseldiğinde yorgun hissederiz. Kısa süreli uyku sırasında kafeinle birleşen adenozin uykunun etkisini artırır ve daha dinlenmiş uyanırız.

Daha sağlıklı dişler için, dişinizi yemekten sonra fırçalamayın!

Dişlerinizi bir şeyler yiyip, içtikten hemen sonra fırçalamayın. Özelikle asitli yiyeceklerden sonra… Asitli yiyecekler, içecekler, domates, soda gibi gıdalar diş minelerini zayıflatır. Hemen diş fırçalamak ise asidin diş minelerinde ki bu etkisini hızlandırır ve altındaki katmanları aşındırır. 30-60 dakika arasında bir süre beklemeyi tercih edin.

Yorgun hissettiğinizde enerji içeceklerinden kaçın!

Enerji içecekleri kahveden 5 kat fazla kafein içerir fakat daha kısa süre etki gösterir. Ayrıca tedirginlik, asabiyet ve kalp çarpıntısı gibi etkileri vardır. Bu tarz tatlı içecekler kan şekerini geçici olarak yükseltir ve kısa bir süre sonra çöker. Uyuşuk ve sersem hissettirir,ta ki bir sonraki enerji içeceğine kadar…

Serinlemek için sıcak içecekler tüketin!

Bunaltıcı bir yaz sabahında sizi hangisi daha hızlı serinletir, sıcak bir fincan kahve mi yoksa soğuk bir kahve mi? Akla ilk gelen tabii ki soğuk hatta buzlu bir kahve olacaktır ancak sıcak havada sıcak bir şey içtiğinizde vücudunuz sıcaklık değişimini algılar ve ter üretimini artırır. Ter vücudunuzdan buharlaştıktan sonra serinleme başlar.

Yorgun olduğunuzda egzersiz yapın!

Yorucu ve stresli bir iş günü sonrasında egzersiz yapmak, yapmak isteyeceğiniz en son şey olmalı. Olmasın! Sürünerek başladığınız egzersizinizi enerji depolamış bitirebilirsiniz çünkü oksijen sizden yana… Yaptığımız her şey oksijen kullanır, bu nedenle egzersiz yaparken size yardımcı olur ve kolay yorulmazsınız.

Tükenmişlik hissi, orta şiddetle yapılan 30 dakikalık bir egzersiz ile düzelecektir.

İlişkinizi güçlendirmek için birlikte daha az zaman geçirin!

Durmadan bir sosyal etkinlikten diğerine zıplayarak zaman geçirmek ilişki kalitenizi düşürebilir. Bazen yalnız zaman geçirmek, kendinizi daha iyi tanımanıza ve olayları daha iyi analiz etmenize yardımcı olur. Kendi kendinizle temas halinde olmak, eşiniz / sevgiliniz ile karşılıklı alış – verişlerinizi de güçlendirir. Stres ve anksiyete’nin azalmasına yardımcı olacağından ilişki için çaba gösterme gücünüz artar. Dışarı çıkın, bir kafeye oturun, insanları izleyin ya da evde dolapları düzenleyin… Biraz ayrı, kendinizle baş başa zaman geçirin.

Önceki İçerikSağlıklı Saçlar İçin Öneriler
Sonraki İçerikTatlı krizleri mi yaşıyorsunuz? Bağırsaklarınıza Candida Albicans Mantarı yerleşmiş olabilir
Dilara Özcan Kültür Üniversitesi Halkla İlişkiler ve Tanıtım bölümü mezunu. Hobileri arasında yoga, pilates, gezi ve moda yer alıyor. Fotoğraf tutkunu olan Dilara, iyi21.com içerik editörlüğü yapıyor.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz