Hayvansal sütün vücudumuz için özellikle kalsiyum deposu olması bakımından çok yararlı olduğu iddia edilir. Ancak, hayvansal süt vücutta bitkisel süt gibi sindirilmemesi sebebiyle birçok ciddi rahatsızlığa sebep olabiliyor.

1. Kırık Kemikler

İsveç medikal çalışmalarında gözlemlendiği üzere fazla süt tüketen insanların kırık veya çatlak iyileşmelerinin daha az süt tüketenlere göre daha uzun sürede iyileştiği tespit edilmiş.

2. Prostat Kanseri

Araştırmalara göre, günlük olarak süt ve süt ürünleri tüketimi prostat kanseri riskini arttırıyor.

3. Laktoz İntoleransı

İnek sütü içeriğinde laktoz denilen şeker bulundurmaktadır. Laktoz toleransı az olan kişilerde sindirim esnasında bu şeker türü parçalanamıyor, dolayısıyla bulantı, kramp, gaz, şişkinlik ve ishal gibi problemlere yol açabiliyor.

4. Akne

Pek çok araştırma gösteriyor ki, inek sütünün ve ürünlerinin fazla tüketimi ciltte akne problemi yaratıyor.

5. Kolesterol

Bir bardak süt yaklaşık 24 mg kolesterol içeriyor. Bu da kolesterolü yüksek insanlar için risk oluşturuyor.

6. Yumurtalık Kanseri

İsveç araştırmalarında 4 porsiyondan fazla süt ürünü tüketen bir kadının, 2 veya daha az porsiyon tüketen bir kadına göre yumurtalık kanserine yakalanma riskinin çok daha fazla olduğu gözlemlenmiş.

7. Süt Alerjisi

Süt alerjisi, laktoz intoleransından çok daha güçlü ve tehlikeli reaksiyonlara sebep olabilir. Özellikle çocukluk zamanında karşılaşılan bu problem kusma veya anafilaksi gibi durumlara yol açabiliyor.

8. Antibiyotikler

İnek sütü çok miktarda antibiyotik içerir. Bu da sürekli tüketimde vücuttaki bakterilerin antibiyotiğe direncini arttırması ve antibiyotiklerin etkisinin azalması anlamına gelmektedir.

9. Doymuş Yağ

1 bardak süt, günlük tüketilmesi önerilen doymuş yağ miktarından %20 daha fazla doymuş yağ içerir. Örneğin, 3 bardak süt içtiğinizde tüketmeniz gerekenden %60 daha fazla doymuş yağ almış olacaksınız; üstelik gün içerisinde yediğiniz ve içtiğiniz gıdalardan aldıklarınız buna dahil olmayacak.

10. Kilo Alma

Araştırmalara göre süt tüketimi görece daha çok olan 12.000’den fazla çocukta, süt tüketimi daha az olanlara göre kilo alma oranlarında artış olduğu gözlemlenmiş.

11. Kemik Erimesi

Süt endüstrisi tarafından iddia edilenlerin aksine süt ve süt ürünlerinde bulunan hayvansal protein, vücuttan kalsiyumun atılımına neden oluyor.

 

Önceki makaleGünlük Yaşamda Tüketebileceğiniz 6 Bitkisel Protein Kaynağı
Sonraki makaleGebelik Sürecini Rahatlatacak 10 Tavsiye
Dilara Özcan Kültür Üniversitesi Halkla İlişkiler ve Tanıtım bölümü mezunu. Hobileri arasında yoga, pilates, gezi ve moda yer alıyor. Fotoğraf tutkunu olan Dilara, iyi21.com içerik editörlüğü yapıyor.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here