Home Yaşam  İstanbul’da Hafta Sonu Kaçamağı Yapılabilecek Yerler

 İstanbul’da Hafta Sonu Kaçamağı Yapılabilecek Yerler

0
95

Doğal güzellikleri ve tarihi dokusu ile ülkemizin ve dünyanın en güzel şehirlerinden biri olan İstanbul, bütün bu güzelliklerinin yanı sıra zamanın hızlı aktığı, kalabalığı ve gürültüsü ile insanı yoran bir şehir. Bu duruma bir de yoğun iş hayatı da eklenince hafta sonu huzurlu ve kaliteli vakit geçirerek, biraz kafa dinleyip yeni haftaya daha motive başlamak için hafta sonu kaçamakları planlamamak elde değil.

Bu yazımızda “İstanbul’da hafta sonu kaçamağı yapabileceğiniz”, biraz da olsa huzur bulabileceğiniz ve kafa dinleyebileceğiniz, şehrin hızlı akışı ve gürültüsünden uzak yerleri listeledik.

Ağva

Önceleri bu kadar popüler olmayan fakat son zamanlarda hafta sonu butik otellerde yer bulmanın zor olduğu Ağva, şehirden uzaklaşmak ve biraz soluklanmak için ideal olan bir lokasyon. Ormanın içine kurulmuş butik oteller, orman evleri ile dikkat çeken Ağva, Latincede “iki dere arasına kurulmuş köy” anlamına gelmektedir. Göksu ve Yeşilçay derelerinin yanı başında olan bu yer  uzun bir kumsala sahip.  Karadeniz sahilinde olduğu için dalgalara dikkat etmek gerekli.  Şehirden uzaklaşıp doğayla iç içe bir hafta sonu geçirmek, dinlenmek, bisiklet, kano, nehir turu gibi etkinler yapmak imkanı ile değişik bir hafta sonu vaat etmekte.

Polonezköy

Anadolu yakasında Beykoz ilçesinde yer alan Polonezköy, kendine özgü doğal güzelliği ve yeşilin farklı tonlarına ev sahipliği yapması ile huzurlu bir hafta sonu geçirebileceğiniz yerlerden bir diğeri. Yeme içme mekanları dışında, Polonezköy’de konaklamak için de pek çok seçenek bulunuyor. Köy evleri tarzında dizayn edilmiş pansiyon evler, butik oteller konaklama seçenekleri arasında. Karadeniz’e 20 km, İstanbul Boğazı’na 15 km uzaklıkta olan Polonezköy, şehir merkezine de yakın bir konumda. Polonezköy Yürüyüş Parkuru’nda yürüyüş yapabilir, dilerseniz bisiklet sürebilirsiniz. Czestochowalı Meryem Ana Kilisesi, Zoria Rızı Anı Evi, Ağaç Oyma Heykel Sergisi Polonezköy’de gezip görülebilecek yerler arasında.

Şile

Zengin tarihi dokusu, Karadeniz kıyısında bulunan uzun kumsalları, uçsuz bucaksız dereleri, yemyeşil doğası ile hafta sonunuzu huzurlu geçirebileceğiniz bir yer. Bahar aylarında, yaz aylarına göre daha sakin. İstanbul’a yaklaşık 70 km uzaklıkta. Çok fazla tarihi zenginliğe ev sahipliği yapan Şile, Hitit, Osmanlı, Bizans ve Roma dönemlerinden kalma çok sayıda tarihi eser bulunmakta. Ülkemizin en geniş gövdeli feneri olan, Şile Feneri ziyaret edilecek yerler arasında yer alıyor. Ocaklıda Kalesi’de gezip görebileceğiniz yerler arasında.

Anadolu Feneri

İstanbul’un kalabalığından uzaklaşabileceğiniz bir başka mekan olan Anadolu Feneri, Beykoz ilçesinde yer almaktadır. Deniz ve doğanın görsel şölen yarattığı bu mekan, balıkçı kasabası olarak nitelendirilebilir. 1190 yılında Cenevizliler tarafından yaptırılan Yoros Kalesi, 1959 yılında yapılmış 20 metrelik deniz feneri ziyaret  edebileceğiniz yerler arasında. Sahilde bulunan dalgakıran içerisinde pek çok restaurant mevcut.

Riva

İstanbul’a yakın kafa dinleme mekanlarından bir diğeri de Beykoz’un sahil kasabası olan Riva. Piknik yapmak, tekne gezisine çıkmak ya da  doğa yürüyüşü için ideal. Riva, doğal güzelliklerinin yanında, tarihi güzellikleri ile de dikkat çekiyor… Bizans’tan kalan Riva Kalesi görülmesi gereken yerler arasında yer alıyor. Sahilde bulunan balık restoranlarda güzel bir yemek yiyebilirsiniz. Konaklama için otel seçeneği ise bulunmamakta.