2020’de başlayan Covid19 pandemisi nedeniyle içimize kapanmamıza rağmen teknolojik gelişmeler hızlı şekilde ilerlemeye devam ediyor. 2020-2021 yılı içerisinde adı sıkça duyulan Metaverse, NFT, Kodsuz yazılım gibi alanlarda ciddi gelişmeler yaşandı. 2023 yılı içerisinde insanlığı teknolojinin de etkisiyle hangi gelişmeler bekliyor.  Bu yazımızda 2023 yılı içerisinde gelişmesini sürdürecek alanlar hakkında bilgi sahibi olabileceksiniz. İyi Okumalar!

Metaverse

En önemli amacı fiziksel dünyada yaşadıdığımız hayatı, sanal evrene dönüştürme olan Metaverse için 2021 yılı önemli gelişmelere sahne olmuştu. Bunlardan en önemlilerinden birisi de İnstagram, Facebook, Whatsapp, Messenger gibi popüler uygulamaların Meta çatısı altında birleşmesiyle oldu. Buna ek olarak Meta, Apple, Microsoft, Alibaba ve birçok teknolojik devi firma Metaverse alanına milyarlarca lira yatırım yaparak Metaverse sanal dünyasında yer alarak kendi Metaverse evrenlerini oluşturma girişimlerinde bulundu. Buna ek olarak 2022 yılı içerisinde insanların Metaverse coinlerini, ev ve arsalarına talepleri artmaktadır.  2022 yılında yaşanan büyük gelişmelerin de etkisiyle Metaverse alanında 2023 yılı için büyük gelişmelerin yaşanmasına tanıklık edilecektir. 2023 yılı içerisinde Metaverse evreninde tartışılacak bir konuda avatarların güvenliği sorunudur.

Kodsuz Yazılımlar

Yazılım; makine öğrenimi, web sitesi oluşturma, uygulama yaratma, oyun geliştirme ve daha birçok alanda ihtiyaç duyulan bir konudur. Ayrıca yazılım için yazılımcının yazılım diline ihtiyacı bulunmaktadır. Covid19’dan sonra  tüketim ve gelişme konusunda ilerlemeler yaşandığından dolayı yazılım dili kullanılarak oluşturulan binlerce satır yazılan kodlarla bir site geliştirmek çok uzun zaman alıyordu. Bunu hızlandırmak için daha önce WordPress, Blogger, Wix ve SquareSpace uygulamalar sürükle yapıştır mantığıyla hareket eden kodsuz web sitesi hizmetleri sundu. Fakat bu teknolojik gelişmelerin sadece web alanında olmadığı anlaşılınca 2022 içerisinde oyun geliştirme, makine öğrenmesi, web hizmeti, iş akış otomasyonu, yapay zeka gibi alanlarda kodsuz yazılım için çalışmalar hızlandırıldı. 2023 yılı içerisinde yeni girişimcilerin hızlıca işlerine girişebilmelerine olanak sağlayacak olan kodsuz yazılım alanında yaşanacak ilerlemelerden faydalanabilecekler.

Siber Güvenlik Ağı

Teknolojik gelişmeler nedeniyle fiziksel dünya dışında sanal bir dünya oluşturuldu. Oluşturulan sanal dünyada bazı olumsuzluklar yaşanmaya başladı. Hem ülkemizde hem de diğer ülkelerde milyonlarca insanın kişisel verilerini (kişisel verilerin korunması) sunduğu sitelere ve devletlerin sitelerine saldırı yapılarak, özel bilgiler çalınıp satılmaktadır. Yaşanan bu olumsuz durumlardan dolayı siber güvenlik ağında gelişmelerin yaşanmasına yol açtı. Ülkeler ve siteler kendi sitelerinin güvenliği bulut ve bulut dışı ortamlarda kullanıcı kimliğini hızlı, güvenilir şekilde doğrulayabilen siber güvenlik ağına daha çok yatırım yapmaya başladılar. Siber güvenlik ağı, 2023 yılı içerisinde yaşanacak gelişmeleriyle en çok konuşulacak konuların başında geliyor.

Yapay Et ve Balık Teknolojisi

Dünya nüfusunun artmasıyla birlikte insanların pahalılaşan yiyeceklere ulaşma konusunda sıkıntılar yaşamaya başladı. İnsanların ucuz ve kolay şekilde ulaşabilmeleri amacıyla, şirketler laboratuvar ortamında et ve balığın sağlayacağı proteine denk olabilecek yapay ve balık üretmek için yatırımlar yapmaya başladı. Ülkemizde de bu konuda Ankara Üniversitesi’nde yapay et ve balık alanında çalışmalar yapmak amacıyla 2018 yılında kurulan biftek.co şirketi 2021 yılında Big Idea Ventures ve Cult Food Sciences şirketlerinden 12.5 milyon dolar yatırım aldı.Ayrıca dünyanın gelişmiş ülkelerinden olan Singapur laboratuvar ortamında yapay et ve balık üreten Eat Just’ın ülkede satış yapmasına izin veren ilk ülke oldu. 2022 yılı içerisinde bu alanda yaşanan teknolojik gelişmeler 2023 yılı içerisinde büyük ilerlemeler kaydedecektir. Örneğin Singapur’un yanı sıra diğer ülkelerinde yapay et ve balık satışına 2023 yılı içerisinde yasal olarak izin vermesi bekleniliyor. Bunun dışında 2023 yılı içerisinde SuperMeat’ın 10 dolara ürettiği yapay tavuk etlerinin ticari satışına onay alması ve  Finless Foods, kilosu 660 bin dolar olan mavi yüzgeçli orkinoslarını 440 dolara üretip satışa çıkarması bekleniliyor.

Akıllı Şehir Teknolojileri

Teknolojinin hızla gelişmesine bağlı olarak şehirlerin akıllaşma sürecine zorunlu olarak giriş yapıldı. Çünkü şehirlerde yoğunlaşan nüfustan kaynaklı şehrin alt ve üst yapısında sorunlar yaşanmaya başlanıldı. Yaşanan bu sorunları hızlı çözebilmek için belediyelerin vatandaş ile birlikte yer alacağı daha az suç, daha iyi bir yaşam sürdürülmesi amacıyla sistemler kuruldu. Singapur gibi gelişmiş ülkelerde başarıyla uygulanan akıllı şehirlerin yanı sıra Suudi Arabistan’da yeni Babil şehri olarak görülen 500 milyar dolar bütçeli Neom projesi gibi sıfırdan akıllı mega şehirler inşa edilecektir. 2022 yılı içerisinde yaygınlık kazanacak 5G teknolojisi sayesinde akıllı şehirlerde büyük gelişmeler sağlanacaktır.

Önceki İçerik2023 Amazon Prime’ın Nisan Ayı İçin Ücretsiz Sunduğu Oyunlar
Sonraki İçerik2023 Turizm Haftasına Özel Mutlaka Gidilmesi Yerler
Dilara Özcan Kültür Üniversitesi Halkla İlişkiler ve Tanıtım bölümü mezunu. Hobileri arasında yoga, pilates, gezi ve moda yer alıyor. Fotoğraf tutkunu olan Dilara, iyi21.com içerik editörlüğü yapıyor.