Batıl inançlar mantıklı nedenlere dayanmaksızın halk arasında yaygın olarak inanılan inançlardır. Batıl inançlar kişiden kişiye, toplumdan topluma farklılıklar gösterebilmektedir. Bu inançlar arasında 13 sayısının uğursuzluğu, merdiven altından geçmek, iki bayram arasında düğün yapmak, gece tırnak kesmek, kara kedi görmek, Antik Mısır’da üçgenin içinden geçmek, türbeden bir şey çıkartmak ve daha binlerce batıl inanç bulunmaktadır. Dünya tarihine damgasını vurmuş ünlülerin tuhaf batıl inançları hiç merak ettiniz mi? Ünlüler yaratıcılıklarını sürdürmek amacıyla batıl inançlar keşfetmişlerdir.

Ünlülerin Tuhaf Batıl İnançları

Salvador Dali’nin Odun Parçası Batıl İnancı

salvador_dali

Dünyaca ünlü ressamlardan birisi olan Salvador Dali, sanattaki yaratıcılığını etkileyen kötü ruhları kendisinden uzaklaştırmak için batıl inanç bulmuştur. Dali, denizde dalgaların kıyıya vurduğu odun parçalarının kötü ruhları başından uzaklaştırdığına inandığı için dalgaların kıyıya vurduğu odun parçasını her zaman yanında taşırdı. Garip huyları ve kendine özgü karakteri bulunan sanatçı Dali, insan zihnin derinliğine dair batıl inancını göstermek için sık sık dalgıç başlığı takarak ders anlatırdı.

Charles Dickens’ın Uyuma Batıl İnancı

charles_dickensİki Şehrin Hikayesi, Bir Noel Şarkısı ve daha birçok kitabın yazarı olan Charles Dickens, boş vakitlerini kimsesizler morgunda geçirmek, eşyalarının doğru konuma getirmek, yemek ortasında bile saçlarını taramak gibi garip huylarının yanı sıra uyku ile ilgili batıl inancı vardır. Toplumun pusulanın doğru yolundan saptığını düşündüğü için toplumsal eleştiriler yapan Dickens, her zaman yanında pusula taşırdı. Taşıdığı pusula yardımıyla her gece uyumadan önce kuzey yönünü bulan Dickens, kafasının kuzeye geldiğinde yaratıcılığının artığına ve rahat uyuduğuna inanırdı. Uyurken kafasının kuzeye gelmesinin yanı sıra Dickens, şans getirdiğine inandığı belirli sayıda eşyalara dokunma, kitabının son bölümü yayınlandığı zaman Londra’dan ayrılma ve cuma gününü güzel geçirme gibi inanışları vardı.

Pablo Picasso’nun Kendisiyle İlgili Batıl İnancı

pablo_picassoİlk kelimesi piz yani kurşun kalem olan İspanyol sanatçı Pablo Picasso, kendisiyle ilgili tuhaf batıl inançları olan birisidir. Hayatına giren her eşyanın kendi özünden bir parça olduğuna dair batıl inancı olan Picasso, kestiği saçı, tırnağı dahil hiçbir eşyasını çöpe atmazdı. Eğer bunları çöpe atarsa, kendi özünden bir parçanın kendisinden kaybolup yaratıcılığını olumsuz yönde etkileyeceğine inanıyordu. Bu inanışın nedeniyle kendi koleksiyonunu oluşturan sanatçı Picasso yaşamını yitirdiğinde geriye kendisine ait elli bine yakın parça bulundu.

Coco Chanel’ın 5 Rakamı Batıl İnancı

coco_chanelKendisinden asla taviz vermeyen ve kadını korseden kurtaran dünyaca ünlü moda tasarımcısı Coco Chanel, batıl inançları olan bir kadındı. Tuhaf batıl inançları arasında geleceği öğrenmek olan Coco Chanel falcılara gidip kendi geleceğine dair bilgileri öğrenmeye çalışırdı. Bir gün gittiği falcı kadından 5 sayısının kendisi uğurlu olduğunu öğrendikten sonra ürettiği bir parfümüne 5 numara ve ürettiği koleksiyonlarını da mayıs ayının 5’inde podyumda sergilemeye başladı. Ayrıca Chanel 5 rakamını evine taşıyarak, evinde beş kollu kristal avize de almıştır.

Diane von Fürstenberg’ın Para Batıl İnancı

Diane_von_FurstenbergKendine güzel görün felsefesiyle hareket eden ünlü modacı Diane von Fürstenberg, tuhaf batıl inançları olan ünlülerden birisidir. İkinci Dünya sürerken Diane’nin babası Leon Halfin batıl inancı gereği kendisini Nazi Almanyasından koruduğuna inandığı 20 franlık madeni parayı ayakkabısının içine koyardı. Baba Halfin kendisini koruyan 20 franlık madeni parayı kızına da uğur getirmesi için vermişti. Babasının batıl inancını devam ettiren Diane, tasarladığı koleksiyonların sergilendiği salonlara giderken 20 franlık madeni parayı uğur getirmesi için ayakkabısının içine monte ederdi. Babadan kızına geçen tuhaf ve özel bir batıl inanç olmuş.

 

Önceki İçerikDisney Plus Türkiye Yayın Tarihi ve Disney Plus Ücreti
Sonraki İçerik2023 Amazon Prime’ın Nisan Ayı İçin Ücretsiz Sunduğu Oyunlar
Dilara Özcan Kültür Üniversitesi Halkla İlişkiler ve Tanıtım bölümü mezunu. Hobileri arasında yoga, pilates, gezi ve moda yer alıyor. Fotoğraf tutkunu olan Dilara, iyi21.com içerik editörlüğü yapıyor.