Kabızlığa Karşı Beslenme Önerileri

Karında şişkinlik ve oldukça rahatsız edici zaman zaman nefes almayı bile zorlaştıran biraz da ağrılı bir sağlık sorunudur kabızlık. Kimi insanlarda bu artık koronikleşen bir durumdur. Neden olduğu pek çok etken olabilir, stres, katı gıdalara ağırlık verme, hareketsiz yani herhangi bir egzersiz, spor faaliyetlerinde bulunmama ya da bir takım ilaçlar olabilir. Kabızlık sorununun neden kaynaklandığını bilmek tedaviyi de hızlandıracaktır. Kabızlığı engellemek için neler yapabiliriz? Nasıl beslenmeliyiz? Aşağıda maddeler halinde sıraladığımız kabızlığa karşı beslenme önerilerini dikkatlice inceleyiniz.

Gün içinde bol bol su tüketimine dikkat edin. Suyun hayatımızdaki önemini bilmeyen yoktur sanırım. Bir çok hastalıkta tedavici edici özellikteki su kabızlık sorununuzu da tek başına çözebilmektedir. Günde en az 1,5 – 2 litre su içmek özellikle de sabahları su içtikten sonra tuvatele çıkmak faydalı olacaktır.

Öğün sayısını arttırınız. Günde sadece iki veya üç öğünde tıka basa yemek yiyerek mideyi ve bağırsakları zorlamak yerine öğün sayısını 5 veya 6 ya çıkararak azar azar ama sık sık yeme alışkanlığı kazanmanız kabızlık sorununu giderecektir.

Spor… Bu tür bağırsak problemlerinde aslında en etkili yöntem hareket ederek sindirim sistemini düzenlemekten geçer. Her gün düzenli olarak vücudunuzun taşıyabileceği kadar egzersizler yapmaya özen gösterin.

Posalı ve lifli yiyecekleri tüketmeyi tercih edin, böylece bağırsakların daha sağlıklı çalışmasını sağlamış olacaksınız. Ayrıca bu besinleri bol su ile tüketmeyi unutmayın.

Kabızlığa iyi gelen önemli bitkilerden olan keten tohumunu her öğün salatalarınıza veya bir kase yoğurda katarsanız çok faydasını göreceksiniz.

Tuvaletiniz geldiğinde ertelemeyin. Bu sadece kabızlık değil başka bağırsak hastalıklarını ya da idrar yolu enfeksiyonu gibi bir takım sorunları da tetikleyebilir.

Sinemaki bitkisine dikkat! Bir çoğumuz kabızlığın vermiş olduğu rahatsızlıklardan hemen kurtulmak için sinemaki çayı tüketmeyi denerler. Evet hızlı bir çözüm olabilir ancak bu bitki bilinçsizce kullanıldığı takdirde bağırsak mukozasını tahriş edecek kadar da güçlü bir yapıya sahiptir. Ayrıca bağımlılık da yapan sinemaki bir süre sonra kullanılmadığı takdirde kabızlık sorunu daha şiddetli bir şekilde kendini tekrardan hissettircektir.

Önceki makaleSauna Zayıflatır mı?
Sonraki makaleOfiste Beslenmenin Püf Noktaları
Dilara Özcan Kültür Üniversitesi Halkla İlişkiler ve Tanıtım bölümü mezunu. Hobileri arasında yoga, pilates, gezi ve moda yer alıyor. Fotoğraf tutkunu olan Dilara, iyi21.com içerik editörlüğü yapıyor.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here