Kadınların hayatları boyunca mücadele etmek zorunda kaldıkları ne çok zorluklar var öyle değil mi? daha küçük yaşlardan itibaren başlayan regl sıkıntısı, hamilelik dönemi, doğum sancıları, menopoz, meme kanseri hastalığı, rahim kanseri hastalığı ve bunlar gibi daha pek çok hastalıklar, güçlükler sıralayabiliriz. Bu da biz kadınların ne kadar güçlü varlıklar olduğumuzun bir göstergesi sanırım. Tabii ki bütün bu zorluklarla baş etmenin elbette ki bir çok yolu var. Ancak biz tüm bunları tek bir başlık altında toplamayacağız. Bu yazımızla kadınlardaki meme kanseri riskine dikkat çekeceğiz.

 

Kadınlardaki meme kanseri daha 18 – 20 li yaşlardan itibaren kendini gösterebilmektedir. Daha çok östrojen hormonu ile ilişkilidir. Mesela çok küçük yaşta regl kanaması geçirenlerde, ilk doğumunu 18 yaşından önce yapanlar, 30 yaşından sonra yapanlarda, her gün fazla miktarda alkol tüketenlerde(günde bir bardaktan fazla tüketilmesi halinde östrojen hormonu salgılanmasında artış gözlemlenir), emzirme döneminde ve menopoz döneminde meme kanseri riski oldukça fazladır. Ayrıca, adetten kesilen kadınlardaki östrojen hormonu da dengesizlik gösterir bu da meme kanseri riskini tetikler.

Meme Kanseri İle Baş Etmenin Yolları !

Bu durumda kesin bir şey söylemek hiçbir zaman mümkün değildir. Çünkü bu sıradan bir gribal enfeksiyon olmayıp, çoğu zaman doktor kontrolünde ve bir takım ilaçlar kullanılmak suretiyle ve hatta ileri derecede olan meme kanseri hastalığı memenin alınmasını dahi gerektirebilmektedir. Ancak sizlere sadece birkaç öneride bulunabiliriz. Örneğin; beslenmenize dikkat eder, egzersizlerinizi ihmal etmez, sigara – alkol gibi vücuda zarar veren maddelerden kullanmaz ve en önemlisi de stresten uzak durursanız en azından meme kanseri riskini azaltmış olursunuz.

Unutmayın ki, bazı hastalıklar vardır ki bunun önüne geçmek bazen mümkün olmayabiliyor. Bu sizin suçunuz değil, dolayısıyla kendinizi asla suçlu gibi hissetmeyin ve mutlu olmaya bakın. Birçok hastalık sadece mutlu olmakla bile sonlandırılabilir.

Meme kanseri ile mücadele etmek zorunda kalan tüm kadınlarımıza acil şifalar diliyoruz.

Önceki makaleAşırı Sıcaklarda Çocuklar İçin Alınacak Önlemler !
Sonraki makalePilates Hakkında Bilinmesi Gerekenler !
Dilara Özcan Kültür Üniversitesi Halkla İlişkiler ve Tanıtım bölümü mezunu. Hobileri arasında yoga, pilates, gezi ve moda yer alıyor. Fotoğraf tutkunu olan Dilara, iyi21.com içerik editörlüğü yapıyor.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here