Sayfamızı takip edenler bilirler, daha önceki yazımızda kalorisi yüksek yiyeceklerden bahsetmiştik. bu günkü konumuz ise kalorisi düşük yiyeceklerdir.

Kalorisi düşük yiyecekler daha çok sporcular, ideal kilosunu korumak isteyenler ve tabii ki fazla kilolarından şikayetçi olanlar için araştırılan bir konu olup, tüketimlerine de fazlasıyla dikkat edilmektedir. Kalori insan vücudundaki ideal kiloyu dengelemede o kadar önemlidir ki bunun için özel programlar bile geliştirilmiştir. Özellikle sporcuların sıklıkla kullandığı bu program vücuttaki kalori oranını dengede tutmak için oluşturulmuştur. Burada kişinin vücudundaki toplam kalori miktarının ne kadar olduğu gösterildiğinden alınması gereken besin değerini de belirlemede oldukça etkili bir rol oynamaktadır.

Kalorisi Düşük Yiyecekler Nelerdir ?

Bu sorunun cevabı oldukça basit, aslında pek çok insanın çok iyi bildiği bir konu. Tabii ki kilo aldırmayan gıdalardır. Hani her zaman deriz ya “üç beyazdan uzak durun” diye. O halde; şeker, tuz, un oranını azaltmak, en önemlisi de fazla yağlı yiyeceklerden uzak durmak gerekmektedir. bununla birlikte fazla fazla yemek yerine az ancak sık sık beslenmek her zaman için sağlık için ve de ideal kiloyu dengelemek için yararlı olacaktır.

Kalorisi düşük yiyecekler; daha çok yeşil sebzeler olmak üzere(roka, kuşkonmaz, brokoli gibi..) sonrasında çorba tercihlerinde daha çok tavuk suyu kullanılabilir. Bunlardan başka kırmızı etten ziyade beyaz et tüketilmeli ancak bu da kararında olursa daha sağlıklı bir sonuç verecektir. Birkaç örnek daha verecek olursak; lahana, greyfurt, marul, karnabahar, kabak, kereviz, mantar, domates, tere gibi…

Dikkat ettiyseniz kalorisi düşük yiyecekler daha çok sebzegillerde bulunmaktadır. O halde zor olsa da 🙂 et ağırlıklı beslenmek yerine daha çok sebze ağırlıklı beslenmek en doğrusu olacaktır.

Yazımızın başında da söylediğimiz gibi kilolarından kurtulmak ya da ideal kiloyu dengelemek için araştırılan bir konudur kalorisi düşük yiyecekler. Ancak sadece beslenmeyle olumlu sonuç almak yeterli olmayabilir. Dolayısıyla bunlarla beraber spor yapmaya, uyku düzenine de dikkat etmek gereklidir. Bizden uyarması…

Önceki makaleYeni Gardırobun Yeni Bir Sen
Sonraki makaleYüksek Kalorili Yiyecekler
Dilara Özcan Kültür Üniversitesi Halkla İlişkiler ve Tanıtım bölümü mezunu. Hobileri arasında yoga, pilates, gezi ve moda yer alıyor. Fotoğraf tutkunu olan Dilara, iyi21.com içerik editörlüğü yapıyor.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here