Kan Bağışlamanın Faydaları Nelerdir?

Kan bağışlamak sadece, kanı bağışladığımız insanlar için faydalı değil. Bizim için de faydalı.

Kanser Riski?

Kan bağışıyla birlikte kanser riskinin azaldığı gözlemlenmiştir. Çünkü vücutta biriken kandan kurtularak, vücudumuzu taze kan üretmeye teşvik ediyoruz. Bu şekilde düzenli verdiğimizde, vücutta dolaşan kan hep taze kalmış oluyor.

Kanın Akışkanlığı

Kanın akışkanlığı zamanla değişir. Akışkanlığın değişimiyle, kan damarlarda akmakta zorlanabilir. Düzenli kan bağışıyla, vücutta üretilecek taze kanla birlikte kanın akışkanlığı normal seviyeye dönecektir. Bu sayede kalbe binen yük de azalacaktır.

Bedava Check-up

Kan bağışladığınızda, bağışlanan kan yetkili birimler tarafından kontrol edilir. Eğer kanınız kabul edilmezse veya kanda riskli bir durum tespit edilirse size hemen haber verilir. Kan bağışlamakla birlikte bedava check-up da yaptırmış sayılıyorsunuz.

Kandaki Demir Seviyesi

Bazı insanların vücutlarında aşırı demir birikmesi sorununa rastlanır. Bu soruna hemokromatoz denir. Düzenli kan bağışıyla vücut kandaki demir oranını tekrardan kalibre eder. Bu sayede hemokromatoz gibi hastalıkların da önüne geçmiş olursunuz.

Daha Uzun Süreli Yaşam

Yapılan araştırmalar sonucunda, düzenli kan bağışlayan kişilerin, hayatlarında hiç kan bağışlamayan kişilerden 4 yıl daha fazla yaşadığı ortaya çıkmıştır.

 

Tüm bu bilgiler ışığında sizleri kan bağışlamaya davet ediyoruz. Hem kendi sağlığınız için hem de başkalarının hayatlarını kurtarmak için kan verin!

Önceki makaleBaş Ağrısına Çare Olan 8 Mucizevi Besin!
Sonraki makaleYetişkin Biri İçin Günde Kaç Saat Uyku Yeterli?
Dilara Özcan Kültür Üniversitesi Halkla İlişkiler ve Tanıtım bölümü mezunu. Hobileri arasında yoga, pilates, gezi ve moda yer alıyor. Fotoğraf tutkunu olan Dilara, iyi21.com içerik editörlüğü yapıyor.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here