Sıra Dışı Bir Beslenme Biçimi

Tüm her şeyi halletik de kan grubuna göre beslenmemiz mi eksik kaldı diye söylendiğinizi tahmin edebiliyorum. Her gün başka bir diyet listesi ile karşılaştığımız şu günlerde bunları düşünmeniz normal.  Fakat kan grubuna göre beslenme, eskilerden beri konuşulan ve üzerine araştırmalar yapılıp kafa yorulan bir konudur.

Kan grubu ile beslenme şekli, kulağa ilginç gelse de aslında bu ikili arasında mantıklı bir bağlantı olabilir. Aklınızda deli sorular belirdiyse biz de girizgahı fazla uzatmadan kan grubuna göre beslenme nedir, faydaları nelerdir, bir zararı var mıdır açığa kavuşturalım.

Kan Grubuna Göre Beslenme Nedir?

Söz konusu soruyu 1960’lı yıllarda, Dr. Peter J. D’Adamo adında bir mucit de merak etmiş ve çeşitli araştırmalar yapmış. Amerikalı bu mucit, kan grubuna göre beslenmenin insanlara daha sağlıklı ve daha uzun bir ömür sunacağını söylemiş.

Böyle bir beslenme disiplinine göre 0, A, B ve AB kan grubuna sahip olan insanların yemesi ve yememesi gereken besinler vardır. Çünkü her bir kan grubunun aynı besinlere verdiği tepkiler farklıdır. Sahip olduğumuz kan grubuna göre vücudumuz besin maddelerini, “faydalı gıdalar”, zehir etkisi gösterenler “zararlı gıdalar” ve direkt etki göstermeyenler  yani “nötr gıdalar” olarak üçe ayırıyor. Örnek vermek gerekirse; yediğimiz besinler bazılarımıza kilo aldırırken, bazılarımıza kilo verdirebiliyor. Daha fazla merak ettirmeden sizi şöyle alalım.

Kan Grubu 0 Olanlar

 • Sindirim sistemleri güçlüdür.
 •  Bağışıklık sistemleri düzensizdir.
 •  Zayıflamak için metabolizma hızına ihtiyaç duyarlar.
 •  Ülser ve mafsal iltihabı gibi sağlık sorunlarından şikayetçidirler.

0 kan grubuna sahip olanlar, sindirim sistemleri güçlü olduğu için kırmızı et tüketebilirler. Kırmızı etin yanında karaciğer, beyaz et, deniz ürünleri, ıspanak, brokoli, lahana gibi koyu renk sebzeleri de tüketebilirler. Meyve olarak da daha çok yaz aylarında yetişen karpuz, üzüm, incir gibi besinler 0 kan grubuna göre beslenme alanına girer.

Bu kan grubundaki insanların yememesi gereken besinler ise başta süt ve süt ürünleri olmak üzere, yumurta, taneli sebzeler, buğday gibi ürünlerdir.

iyi21 - Kan grubuna göre beslenme
iyi21 – Kan grubu 0 olanlar kırmızı et tüketebilir.

Kan Grubu A olanlar

 • Vejetaryen bir kan grubudur.
 • Bağışıklık sistemi dayanıklıdır.
 •  Sindirim sistemi zayıftır.
 • Vücutları su toplamaya müsaittir.
 • Kanser, diyabet ve kalp hastalıklarına karşı risk taşıyan kan grubudur.

A kan grubuna çiftçi kan grubu da deniliyor. Bu nedenle sebze ağırlıklı beslenmeleri gerekiyor. Sindirim sistemleri kırmızı et gibi ağır besinlere karşı hassas olduğu için börülce, enginar, karalahana, havuç, pazı, diğer yeşil yapraklı sebzeler tüketebilirler. Meyve olarak da  greyfurt, erik, zencefil, kayısı, kiraz, mandalina, portakal ve muz gibi vitamin ve mineral bakımından zengin meyvelerle beslenmelidirler.

Bu grubun yememesi gereken yiyeceklerin başında ise kırmızı et geliyor. Kırmızı et tüketimi vejetaryen özellikleri olan bu kan grubuna sahip olan insanlarda ağırlık yapar. Vücut kırmızı ete karşı daha fazla hassasiyet gösterir. Etin sindirimi kolay olmadığından ve bu grubun da sindirim sistemi zayıf olduğundan dolayı, tüketilen et sindirilemeden yağa dönüşür. Fakat illa et tüketilecekse haşlanarak tüketilmesi tavsiye ediliyor. Bunun dışında

Süt ve süt ürünleri, salam, sosis, kavurma, biber, domates, patates ve lahana gibi sebzeler, tropikal meyveler, mandalina, portakal gibi turunçgiller de tüketilmemesi gerekenler arasında…

iyi21 - Kan grubuna göre beslenme
iyi21 – A grubu vejetaryendir.

Kan Grubu B Olanlar

B kan grubu:

 • Sindirim sitemleri dayanıklı bir yapıdadır.
 • Kan şekeri ortalamaları düşüktür.
 • Bağışıklık sistemleri hassas ve düzensizdir.

B kan grubuna sahip kişilerin genel anlamda kan şekeri değerleri düşüktür. Bu nedenle günlük hayatlarında az az ve sık sık besin tüketmelidirler. Süt ve süt ürünlerini aşırıya kaçmamak şartıyla tüketebilirler. Domates dışında her türlü sebzeyi tüketebilirler. Dana ve hindi eti, balık (ıstakoz, karides, kalamar, mideye hariç), zeytinyağı, yeşil yapraklı sebzeler de bu grubun tüketebileceği besinler arasındadır.

B kan grubuna sahip olanların uzak durması gereken besinler ise kuzu ve tavuk eti, zeytin, mısır, buğday, mercimek, fındık ve susam gibi yiyeceklerdir.

iyi21 - Kan grubuna göre beslenme
iyi21 – B grubu süt tüketmelidir.

Kan Grubu AB olanlar

AB kan grubu:

 • Sindirim sistemleri oldukça hassastır.
 • Bağışıklık sistemi güçlüdür.
 • Alerji ve enfeksiyon hastalıkları riski yüksektir.
 • Kan, kanser, diyabet, karaciğer ve cilt hastalıklarına karşı risk grubunda yer alırlar.

A ve B grubu için sakıncalı olan besinler, bu kan grubunda olan kişiler için de geçerlidir. Fakat B grubunun yememesi önerilen domates, AB kan grubuna sahip olan kişiler için önerilir. Bunlar dışında, bu grubun yiyebileceği besinler, deniz ve süt ürünleri, koyun, tavşan ve hindi eti, sebze, yoğurt ve yumurtadır.

Hayvansal yağlar, dana, sığır ve tavuk eti, sarımsak, biber ve sirke gibi besinleri ise tüketmemeleri gerekiyor.

Önceki makalePatron İle Gerçek Bir Lider Arasındaki En Belirgin Farklar
Sonraki makaleÇılgın, Yaratıcı ve Komik 21 Düğün Fotoğrafı
Marmara Üniversitesi Gazetecilik mezunu Şirvan Önce. Kelimeler benim çocuklarım… Beslediğim yazılı dünyamda döner dururum. Anlatamadıklarımı yazdığım minik dünyama hoş geldin!