Dünyada birçok insan kanser hastalığıyla mücadele etmektedir. Tıp elbette ki çok ilerledi ve her geçen gün kanser tedavisinde yeni adımlar atılmakta ancak bu tedaviler ya çok pahalı oluyor ya da hasta için geç kalınmış bir durum söz konusu… “Bir şey gelmeden bir şeyin kıymetini biliniz” diyerek söze devam edelim. Sağlığımız en değerli varlığımız ise biz de en değerli varlığımıza her şeyden daha çok değer vermeliyiz. Örneğin kanser hastalığı… Bu hastalığa yakalanmamış olmamız yakalanmayacağımız anlamına gelmiyor öyle değil mi? Dolayısıyla kanser riskini ortadan kaldırmak için de bir takım önlemler alınması gerekmektedir. Buna kanser riskini arttıran besinlerin neler olduğunu araştırıp öğrenmekle başlayabilir ve ona göre bir beslenme programı oluşturabiliriz. Kanser riskini arttıran besinlere hep birlikte bir göz atalım o halde.

  • Genetiği değiştirilmiş gıdalar; tarladan soframıza kadar gelen gıdalar geçen süre zarfında bir çok aşamalardan geçer gerek fiziksel gerekse de kimyasal olarak. Daha fazla ürün elde etmek için henüz tarlada ekim aşamasında bir takım kimyasal ilaçlarla çok hızlı ve fazla miktarda ürün elde edilmektedir. İşte bu kimyasallar nedeniyle de değişikliğe maruz kalan gıdalar sağlığı bozucu hale gelmektedir. Bunun için de elimizden geldiğince organik gıdalar tüketmeye özen göstermeliyiz.
  • Vitamin eksikliği; vücuttaki A,C,E vitaminleri ile çinko, selenyum, iyot, kalsiyum ve demir eksikliği de vücudun giderek halsiz ve bitkin düşerek kanser riskini arttırdığı tespit edilmiştir.
  • Yemeklerin yanlış yöntemle pişirilmesi; ateşle direk temas eden etler ve kızgın yağda kızartılmış gıdalar da kanser riskini arttırır.
  • Hazır gıdalar; bu gıdaların raf ömürleri dikkat ettiyseniz çok uzundur. Peki normal şartlarda bir besinin 1 yıl süre ile saklanması normal midir? tabii ki de hayır. Demek ki bu gıdaların içinde bir takım koruyucu kimyasal maddeler bulunmaktadır. İşte bu kimyasallar nedeniyle de kanser hastalığına yakalanma riski de ikiye katlanıyor haliyle.
  • Sigara, alkol gibi vücuda zarar veren ve bağımlılık yapan maddelerin de zaten sadece kanser riski değil tüm organların ciddi anlamda zarar görmesine neden olduğunu artık bilmeyen yoktur sanırım.

Önceki İçerikD Vitamini İçeren Yiyecekler
Sonraki İçerikYeşil Çayın Yararları
Dilara Özcan Kültür Üniversitesi Halkla İlişkiler ve Tanıtım bölümü mezunu. Hobileri arasında yoga, pilates, gezi ve moda yer alıyor. Fotoğraf tutkunu olan Dilara, iyi21.com içerik editörlüğü yapıyor.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz