Dünya genelinde milyonlarca insanın kanserle mücadele ettiğini biliyoruz. Ve bir çoğunun da ne yazık ki bu hastalığa yenik düştüğü gerçeğinin de farkındayız. İnsanlar kanser hastalığına yakalandığını öğrendikleri andan itibaren içine kapanarak neredeyse hareketsiz bir yaşam sürmeye başlarlar. Sürekli bir karamsarlık, sürekli bir hüzün, stres… Zaten zor bir hastalık olmasının yanında bir de böyle etkenler eklenince hastalık normalinden iki kat daha hızlı ilerlemektedir. Yani aslında hasta böyle bir durum karşısında yapılacak en büyük hatalardan birini yapmaktadır. Oysa yapılan araştırmalar böyle hastaların hareket halinde olmasının vücudun stres altında olduğunu gösteren değerleri düşürdüğünü göstermektedir.

O halde;

Kanserle mücadele eden insanların öncelikle hareket kabiliyetlerini gözden geçirmeleri gerekmektedir. İçine kapanmak yerine yapmaktan hoşlandığı herhangi bir aktivite içine girmesi hastayı daha çabuk iyileştirecektir.

Örneğin spor… sporun insan sağlığı üzerinde sadece kanserle mücadele etmekte değil daha bir çok yönden müthiş etkileri bulunmaktadır. Konsantrasyondan, kilo vermeye, metabolizma hızlandırmadan kalp sağlığına kadar pek çok olumlu etkisi vardır. Almanya’da bir grup bilim adamı tarafından yapılan araştırmada da spor yapmanın kanser hastalığında tedavi edici etkisi olduğu tespit edilmiştir. Spor yapan hasta hem kafasındaki kötü düşüncelerden arınır, hem terleme aracılığı ile vücuttaki tüm toksinlerden kurtulur, eklemleri daha kuvvetlenerek dayanma gücünü arttırır vb. gibi daha pek çok şey sayabiliriz.

Kanser hastalığına yakalandığını öğrenen hasta, ilk etapta elbette ki sarsılacaktır. Burada en önemli etken kişinin sevdikleri, ailesi yani kısaca çevresidir. O hastalık hiç yokmuş gibi yada gayet normalmiş gibi, grip, soğuk algınlığı, baş ağrısı gibi bir hastalık olduğu kabullenirse giderek bu hastalıkla yaşamayı öğrenir ve bir gün tamamen kanseri yenebilir.  Bu yazıyı okuyanların yüzünde belki de hafif bir tebessüm yada “yazar hayal dünyasında mı yaşıyor acaba” diye düşünebilir. Ancak küçük bir araştırma yaparsanız ne kadar haklı olduğumu göreceksiniz.

Önceki İçerikMeme Kanseri Teşhisi ve Tedavisi
Sonraki İçerikAşırı Güneşli Havalarda Nasıl Giyinmeli?
Dilara Özcan Kültür Üniversitesi Halkla İlişkiler ve Tanıtım bölümü mezunu. Hobileri arasında yoga, pilates, gezi ve moda yer alıyor. Fotoğraf tutkunu olan Dilara, iyi21.com içerik editörlüğü yapıyor.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz