Kansızlığı Önleme Yöntemleri

Diğer adıyla anemi olarak bilinen kansızlık dünya genelinde pek çok insanın savaşmak zorunda olduğu bir hastalıktır. Daha çok çocuklar, hamile kadınlar ve çocuklarını emziren annelerde sıklıkla görülmektedir. Bu hastalık vücuttaki demir eksikliği nedeniyle meydana gelen ve tüm dünyada görülme oranının da giderek artış gösterdiği hastalıklardan biridir. Peki kansızlığı önleme yöntemleri nelerdir ?

Kansızlığa iyi gelen besinlerin başında; karaciğer, kırmızı ve beyaz et, yumurta, pekmez(özellikle üzüm pekmezi) kuru meyveler (üzüm, dut, kayısı gibi) kuru baklagiller, yeşil yapraklı sebzeler (özellikle ıspanak) fındık, susam, fıstık gibi… ancak bu saydığımız besinler yine de kansızlığı tamamen önlemeye yetmeyebilir bunun nedeni de vücuttaki emilim oranlarıdır. O halde tüm bu besinlerin vücuttaki emilimlerini tetiklemek için de ayrıca bir şeyler yapılmalı. Biz sizin için biraz araştırdık. Aşağıdaki maddeleri dikkatlice okuyun lütfen.

  • Vücudun ihtiyacı olan demir emilimini arttırmanın en önemli yolu demirden zengin olan besinleri C vitaminleri ile birlikte tüketmektir. Örneğin; yeşil yapraklı birçok sebzeden yapılmış salatanın bol limonlu yenmesi demir emilimini fazlasıyla arttırmaktadır.
  • Yumurtayı sadece haşlayarak değil de, menemen yaparak tüketin çünkü menemen içinde C vitamini içeren kırmızı biber, domates ve soğan bulunmaktadır. Ayrıca demir açısından en zengin sebze olan ıspanak yine tek başına değil de yumurtalı pişirilip tüketildiğinde anemi hastalığına yakalanma riskini yarıdan yarıya azaltmaktadır.
  • Kuru baklagilleri sade değil de daha çok kırmızı et ile birlikte pişirin.
  • Kahvaltı menüsünde reçel yerine bir iki kaşık pekmez tüketirseniz günlük demir ihtiyacınızın yarısından çoğunu karşılamış olacaksınız.
  • Ayran, yoğurt veya süt gibi ürünleri yiyeceklerle birlikte değil de ara öğünlerde tüketmeyi alışkanlık haline getirin. Bunu milletçe tam tersini uyguluyoruz ne yazık ki.
  • Vücuttaki demir emilimini engelleyen hatta olan demiri de azaltan ancak bizim de asla vazgeçemediğimiz içecekler arasında yer alan Çay tüketimini biraz daha azaltmanızı öneriyoruz. Ya da çayı limonlu ve açık içmeye gayret ediniz.
  • Yazımızın başında bahsettiğimiz demirden zengin kuru meyveleri de yine ara öğünlerde tüketmeye ağırlık verin.

Önceki İçerikYumurtalık Kanseri
Sonraki İçerikHafızayı Kuvvetlendiren Besinler
Dilara Özcan Kültür Üniversitesi Halkla İlişkiler ve Tanıtım bölümü mezunu. Hobileri arasında yoga, pilates, gezi ve moda yer alıyor. Fotoğraf tutkunu olan Dilara, iyi21.com içerik editörlüğü yapıyor.