Karaciğeri Yenileyen ve Temizleyen Besinler

Karaciğer rahatsızlıklarına ilişkin şikayetler her geçen gün biraz daha artış göstermektedir. Bunun başlıca nedeni aşırı alkol tüketimi, yüksek kolesterollü yiyecekler ve bir takım ağır ilaçların vermiş olduğu yan etkilerdir. Peki karaciğeri eski sağlığına kavuşturmak imkansız mıdır? Elbette ki hayır. Her şeyin bir çaresi olduğu gibi bunun da var. Şimdi sizlere bir takım karaciğeri temizleyen ve yenileyen besin önerilerinde bulunacağız ve bu şekilde karaciğeriniz eskisinden bile daha sağlıklı olacaktır.

  • Kırmızı üzüm, karaciğeri temizlemesiyle ünlüdür. Mevsiminde bol bol tüketilmesi önerilir.
  • Soya fasulyesi, her ne kadar her damak tadına hitap etmese de karaciğer dostu olan bu besinin aynı zamanda sütünden de sık sık tüketmekte fayda var.
  • Ceviz, fındık, kuşburnu, kestane, dut; bu kuruyemiş ve meyveler karaciğerde bulunan tüm zararlı toksinleri dışarı atmada bire birdir. Sık sık tüketmenizi öneriyoruz.
  • Yoğurt, faydalarını yazacak olsak ayrıca bir makale oluşturabiliriz. Mideye ve karaciğere oldukça faydalı olan yoğurt yine tüm vücudu toksinlerden arındırmaya tek başına yeterli bir besindir.
  • Yeşil çay, daha önceki yazımızı takip edenler bilir yeşil çay tam bir mucizedir. Bir çok sağlık sorununa iyi gelen bu çay karaciğeri temizleme ve yenileme de çok etkilidir. Ayrıca yeşil çayı tüketerek fazla kilolarınızdan da kurtulabilirsiniz.
  • Çilek, frambuaz, yaban mersini, böğürtlen; gibi kırmızı meyveler karaciğeri en hızlı temizleyen meyvelerdir. Bunlar mevsiminde bol miktarda tüketilmelidir. Tabii bu meyvelere herhangi bir alerjiniz yoksa…
  • Zerdeçal, işte karaciğeriniz için mucizevi bir bitki daha. Bu bitki hint safranı olarak da bilinir. Karaciğerdeki bütün kötü toksinleri tek seferde arındırmaya yeterlidir. Vücuda herhangi bir yan etkisi bulunmadığı takdirde bol bol tüketmenizi tavsiye ediyoruz.
  • Tam tahıllı yiyecekler, bu gıdalar karaciğer için bir detoks özelliği bulunmasıyla beraber aynı zamanda sağlıklı bir yaşam sürmek için de gereklidir. Tam tahıllı yiyecekler tok tutması nedeniyle ideal kilomuzu da dengede tutmamıza yardımcı olacaktır.
  • Brokoli, yüzünüzdeki ifadeyi tahmin edebiliyorum. Ancak bu öyle bir besindir ki elinizden geliyorsa her gün bir miktar brokoli tüketiniz. Faydaları saymakla bitmez.

 

Önceki makaleDiyet Yaparken Yenmemesi Gereken Besinler
Sonraki makaleGünde Kaç Kalori Almalıyız
Dilara Özcan Kültür Üniversitesi Halkla İlişkiler ve Tanıtım bölümü mezunu. Hobileri arasında yoga, pilates, gezi ve moda yer alıyor. Fotoğraf tutkunu olan Dilara, iyi21.com içerik editörlüğü yapıyor.