Gerek karantina gerekse bu virüsün insan üzerinde etkileri; insan psikolojisi üzerinde olumsuz etkiler oluşturdu. Ölüm haberleri, sürekli haberlerde verilen vaka sayısı karşısında psikolojimizi mümkün olduğunda sağlam tutmamız gerekiyor.

Yazımızı geçmeden önce Bağışıklık Sistemini Güçlendirmek İçin Yapılacaklar adlı yazımızı okumanızı öneririz.

Ne zaman bitecek, işten atılırsam ne yaparım, kendimi ve çevremi korumak için neler yapmam gerekiyor, bir yakınıma bulaşırsa ne yaparım? Bu gibi sorular sürekli bu dönemde beynimizde kendini tekrarlıyor.

İçinde bulunduğumuz belirsizlik ise kaygımızı arttırıyor.

Kimileri ise bazı obsesif hareketler göstermeye başlıyor. Örneğin; elleri yara olana kadar yıkamak, kimyasallarla evi her gün temizlemek.

Bu dönemde çoğu insan online olarak psikologlara ve pisyatrlara başvurmaktadır. Psikiyatrist ve psikologlar bu dönemde sakinliğimizi korumamız gerektiğini ve sizin sorun olarak gördüğünüz ufak tefek olayların, örneğin; kendi kendinize konuşmaya başlamanızın normal karşılanabileceğini söylüyor.

Bu süreç geçtikten sonra da yıpranan psikolojimizi yerine getirmek eskisi kadar kolay olmayabilir. Yeni dünya düzenine alışmak herkes için aynı etkide kolay olmayacaktır.

Elimizden gelenin en iyisini yaparak bu süreçten en az psikolojik hasarla çıkmaya çalışmalıyız.

Peki ya sonrasında neler yapmalıyız?

Kendinize zaman ayırmayı ama bir o kadar sosyal kalmayı da ihmal etmeyin. Bu virüsten sonra arkadaşlarınızla vakit geçirmek, sosyal olmak, alışveriş yapmak, size kendinizi iyi hissetiren ve gitmekten hoşlandığınız kafelere gidip arkadaşlarınızla sohbet muhabbet etmek güzel bir aktivite olacaktır.

Spor yapmayı hayat rutininiz haline getirmek stresten uzaklaşmanızı sağlayacak ve spor sırasında salgıladığınız serotonin hormonu mutlu olmanızı sağlayacaktır.

Kendinize yeni hobiler edinmeye çalışın; el sanatları ile uğraşmak, bir enstrüman ögrenmek alternatifler arasında olabilir.

Evinizde bir bitki yetiştirmek ve onunla uğraşmak size kendinizi iyi hissettirecektir. Hiç uğraşacak vaktiniz olmasa bile, hiç sizi uğraştırmayacak bakımı çok kolay bir kaktüs, hem evinizdeki radyasyonu temizleyecek ve size bir uğraş olarak mutlu olmanızı sağlayacaktır.

Alkol, sigara gibi kısa süreli çözümlerden uzaklaşmalısınız. Kısa süreli bir kaçış olsa da uzun süreçte daha olumsuz bir geri dönüşü olacaktır.

Yemeklerinizi daha sağlıklı tercih etmeniz ve yapabiliyorsanız kendiniz yapmanız sizin için daha iyi olacaktır. Beslenme düzeninizin psikolojik problemelerin çözümünde oldukça etkili olduğunu bilmelisiniz.

Uyku düzeninizi oturtun ve gece uykusu almaya dikkat edin. Evde durduğunuz süreçte düzeniniz bozulmuş olabilir.

Meditasyon ve yogayı da hayatınıza eklemek size kendinizi iyi hissettirecektir. Bu dönemde evde yaptığınız yogayı ve meditasyonu, virüs salgını bittikten sonra açık havada ve doğayla iç içe yapmanın size ne kadar iyi geleceğini anlatmama gerek yoktur.

Bu dönemde yalnız olmadığınızı ve tüm dünyanın bu virüsle başa çıkmaya çalıştığını unutmayın.

Öncelikle kendinizi iyi hissetmiyorsanız, bir uzman tedavisine başvurmak sizin için her zaman en iyisi olacaktır. Yukarıdakiler bunların yanında sizin de uygulayarak iyileşmenize yardımcı olacak önerilerdir. Bu ve bundan sonraki süreçte virüsle alakalı fazla habere maruz kalmamaya dikkat edin. Sağlıklı günler dilerim.

Önceki makaleBağışıklık Sistemini Güçlendirmek İçin Yapılacaklar
Sonraki makaleTürkiye’deki Hava Kargo Şirketleri