Karbon Ayak İzi Nedir Biliyor muydunuz?

Karbon ayak izimiz doğanın kalbinde yara açıyor. Acilen müdahale etmediğimiz takdirde geri dönülmez sonuçlarla karşı karşıya kalacağız.

Aldığımız her nefesin, attığımız her adımın, ürettiğimiz veya tükettiğimiz her anın doğada bir karşılığı var. Dünya üzerinde yaptığımız tüm faaliyetler sonucu açığa çıkan karbon miktarı, karbon ayak izimizi oluşturuyor. En ufak insani faaliyet esnasında dahi açığa çıkan karbon miktarı doğal yaşamda küresel ısınma, iklim değişiklikleri gibi somut karşılıklar buluyor. Hızla çoğalan nüfus ve buna paralel artan tüketim miktarı gibi pek çok unsur karbon ayak izi bırakmada önemli etken oluşturuyor.

Karbon Ayak İzi Miktarı

Karbon ayak  izi miktarını kurumsal ve bireysel olarak iki şekilde incelemek mümkün. Doğal çevreye zarar vermemek adına ne kadar çabalıyor olsak da nihayetinde evden çıkarken giydiğimiz ayakkabının üretiminde açığa çıkan karbon miktarını hesap edemiyoruz. Her bir bireyin en ufak çöpü karbon salınımına yol açıyorken üretim sektörünün verdiği zararlar göz ardı edilemez boyutta. Özellikle enerji ve akaryakıt sektöründe oluşan dev karbon salınımları dünyamıza ciddi ve geri dönüşü olmayan zararlar veriyor.

Yaşadığımız teknolojik çağda bunu sıfıra indirmek mümkün değil ama gündelik faaliyetlerimizde farkındalığımızı arttırarak dünyayı daha yaşanılabilir kılmak mümkün olabilir. Peki son ağaç kesilmeden, son nehir kurumadan ve son balık ölmeden karbon salınımını nasıl en aza indirgeyebiliriz?

 Kişisel Karbon Ayak İzinizi Minimize Edecek Hamleler

*Kullanmadığınız zamanlarda elektrik tüketen her şeyi kapalı tutabilirsiniz. Böylece gereksiz elektrik ve enerji sarfiyatından da tasarruf etmiş olursunuz.

*Su vb doğal kaynakları gereğinden fazla tüketmeden, örneğin dişlerimizi fırçalarken musluğu açık bırakmadan, karbon ayak izi miktarını azaltabilirsiniz.

*Şehir içi ulaşımları, özellikle yakın mesafeleri, mümkün olduğunca yaya olarak gerçekleştirmek etkili olacaktır.

*Her gün alışveriş yapmak yerine ihtiyaçlarınızı biriktirip toplu bir şekilde alışveriş yapmayı deneyin. Poşet ve ambalajların geri dönüşümlü olmasına özen gösterin.

*Gündelik yaşantınızda olabildiğince geri dönüşümlü materyaller tüketmek önem arz eder.

*Enerji tasarruflu ev araç gereçleri başta pahalı olsa da uzun vadede tasarrufunuzu arttırır.

*Et ürünleri yerine daha fazla ve sık aralıklarla organik sebze tüketmek hem size hem doğaya faydalı olacaktır…

*Güneş paneli ve güneş paneli fiyatları hayatımızın geri kalanında çok önemli bir yer tutacak ve karbon ayak izinin azaltılmasında önemli bir rol oynayacaktır.

* Meyve ve sebzeleri mevsiminde tüketin. Mevsimi dışında sebze ve meyve üretmek daha fazla enerji tüketimine ve karbon ayak izinin büyümesine yol açıyor.

Önceki İçerikİyi Bir İlişkiyi Mükemmel Yapacak 10 İpucu
Sonraki İçerikHer Yetişkin Kadının Yalnız Denemesi Gereken 8 Şey
Marmara Üniversitesi Gazetecilik mezunu Şirvan Önce. Kelimeler benim çocuklarım… Beslediğim yazılı dünyamda döner dururum. Anlatamadıklarımı yazdığım minik dünyama hoş geldin!

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz