Günümüzde çaydan sonra en çok tüketilen içecekler arasına giren kola elbette ki oldukça zararlı bir içecektir. “zararlı ama çok da lezzetli meret” dediğinizi duyar gibiyim. Evet bende aynı fikirdeyimJ ancak bazen güzel olan şeylerin sonu çok acı bir sonla bitebiliyor ne yazık ki. Yıllardır kolanın zararları fazla miktarda kanserojen madde içerdiği, iletişim araçları vasıtasıyla anlatılmaya çalışılsa da dediğimiz gibi çok lezzetli oluşu nedeniyle olsa gerek inanların genelde vazgeçemediği içecekler arasında yerini korumaktadır.

Kolayı içtikten sonra ilk on dakika sonra içerdiği şeker ve kafein miktarı nedeniyle vücudunuzda sadece on dakika içerisinde günlük tüketmeniz gereken şeker miktarının neredeyse 100 katı kadar şeker yüklenecektir. Sonraki on dakika da ise kan şekerinin müthiş seviyede artışı nedeniyle karaciğerde de aynı oranda yağ depolanacaktır. Bunun da bir önceki yazılarımızda sağlık açısından ne kadar tehlikeli olduğunu anlatmıştık. Ve sonraki on dakikada da bu kez kan basıncı yeniden artar ve beyinde depomin miktarı artacağından mutluluk hissi verecek ve İşte tam da bu nokta da kola bünyede giderek bağımlılık yapacaktır.

Elbette kolanın zararları bu kadarla bitmiyor. Kemiklerin bir numaralı düşmanı olan kola tüketiminin artışı birçok kemik hastalığını da beraberinde getirir. Kemiklerin kolayca zedelenmesi veya kırılmasına yol açan kola aynı zamanda dişlerde de büyük ölçüde hasara neden olmaktadır. Bu nedenle de çocukların kola tüketmesine kesinlikle izin verilmemelidir. Zira, çocukların kemik gelişimi ileri ki yaşlarda sağlıklı bireyler olmaları açısından çok önelidir.

Ayrıca, kola böbreklerde biriken kalsiyum miktarının da çok hızlı bir şekilde dışarı atılmasını sağladığı için vücudun ihtiyacı olan kalsiyumun da giderek azalmasına neden olacaktır. Yine kolanın fazla tüketimi nedeniyle kasların da zayıflamasına neden olan kola bir süre sonra yorgunluk hissi vererek günlük yaşantımızı da olumsuz yönde etkileyebilmektedir.

Sevgili ebeveynler, çocuklarınızın kemik gelişimi başta olmak üzere fiziksel gelişimlerinin olumlu yönde gelişmeleri açısından onları zararlı olan yiyecek ve içecekleri tüketmemeleri konusunda uyarmalı hatta takip etmelisiniz. Bunun içinde artık ne tür bir taktik geliştirirsiniz işin o kısmı da sizin hayal gücünüze kalmış 🙂

Önceki makaleNeden Hızlı Kilo Alırız?
Sonraki makaleBöbrek Taşına Ne İyi Gelir?
Dilara Özcan Kültür Üniversitesi Halkla İlişkiler ve Tanıtım bölümü mezunu. Hobileri arasında yoga, pilates, gezi ve moda yer alıyor. Fotoğraf tutkunu olan Dilara, iyi21.com içerik editörlüğü yapıyor.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here