Kolesterol Diyeti Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Çoğu diyet programı kilo vermek adına yapılmaktadır. Ancak bir takım diyetlerde vardır ki daha çok sağlıklı bir yaşam sürmek için zorunlu olarak uygulanmaktadır. İşte bunlardan biri de kolesterol diyetidir.

Kolesterol toplumumuzda en çok şikayet edilen konulardan biridir. Daha çok orta yaşlı insanlarda yükselen kolesterol eğer dengelenmezse ciddi sağlık sorunlarına yol açmaktadır. Bunların başında da kalp ve damar hastalıkları gelmektedir ve sizde takdir edersiniz ki hayati önem taşımaktadır. Dolayısıyla bunu dengelemenin en kolay ve etkili yolu da sağlıklı bir kolesterol diyeti programına başlamaktan geçmektedir.

Kolesterol Diyeti Kuralları Nelerdir?

Bu diyete başlamadan önce kolesterolün ne olduğunu iyi bilmek gerekir. Kolesterol; hem vücudumuzun ürettiği hem de hayvansal yağlardan vücudumuza aktarılan mum yapısındaki yağa benzeyen bir maddedir. Herkesin vücudunda bulunur çünkü vücuttaki hücre zarı yapımı için belli bir miktar kolesterol bulunması gerekmektedir. Ancak fazlası kötü kolesterol olarak bilinmektedir. İşte bu kötü kolesterolü vücuttan uzak tutmak içinde diyet  programı uygulanmalıdır. Kolesterol diyet kurallarını madde madde sıralayalım;

  • Posalı yiyeceklerin tüketimi arttırılmalıdır. Posalı yiyeceklerin kandaki kötü kolesterol miktarını düşürmekte önemli oranda etkisi olduğu saptanmıştır.
  • Daha çok yulaf, arpa, pirinç gibi gıdalarla beslenmek gerekir çünkü bu besinler kötü kolesterolün vücuttaki konsantrasyon oranını düşürmeye yardımcı özelliği bulunmaktadır.
  • sebze ve meyve tüketimi arttırmak,
  • Alkollü içecekler ve hazır meyve sularından tüketmemek (önemli ölçüde kötü kolesterolü arttırabilir)
  • Sakatatlar, kabuklu deniz ürünleri, tam yağlı kırmızı et, kaymak – krema – mayonez gibi yağlı ürünlerden uzak durmak,
  • Hiçbir şekilde trans yağ içeren yiyecekler tüketmemek, kızartmalar, tereyağı, iç yağı, sosis, sucuk, pastırma gibi yiyecekleri çok fazla tüketmemek,
  • Stresten uzak durmak,
  • Beyaz ekmek yerine kepekli veya tam buğday ekmeği tüketmek,
  • Tatlı ihtiyacını gidermek için de hafta da en fazla 2 gün sütlü tatlılar tercih edilebilmektedir.

Sizlere vücudumuzdaki kolesterolü dengelemek adına bir takım önerilerde bulunmaya çalıştık. İlgilenenler için faydalı bir yazı niteliğinde olduğunu düşünüyoruz.

Önceki makaleKalıcı Bronzluk Önerileri
Sonraki makaleYumurtalık Kanseri
Dilara Özcan Kültür Üniversitesi Halkla İlişkiler ve Tanıtım bölümü mezunu. Hobileri arasında yoga, pilates, gezi ve moda yer alıyor. Fotoğraf tutkunu olan Dilara, iyi21.com içerik editörlüğü yapıyor.