Dünyanın en sağlıklı ve en fit görünümlü insanları şüphesiz spor yapanlardan çıkmıştır. Özellikle de koşmak. Bu yazımızda koşmanın bedene faydalarına dikkat çekeceğiz.

Yapılan araştırmalar şunu gösteriyor ki, koşu sporu ile ilgilenen insanlar diğer insanlara oranla daha zeki ve daha sağlıklı oluyorlar.

Örneğin; Almanya’da Ulm Üniversitesinde 30 dan fazla kişi üzerinde iki ayrı deney grubu oluşturularak  bir takım zeka testlerinden geçirilmiştir. Birinci gruptan 6 kişinin 1 hafta boyunca her gün yarımşar saat koşmaları söylenmiş ve hafta sonrasında yapılan yeni testte koşan 6 kişinin konsantrasyon ve görsel hafıza yeteneğinin daha güçlü olduğu tespit edilmiştir. Ayrıca koşmak insan vücudundaki tüm iskelet sistemi için de çok önemli rol oynamaktadır. Düzenli olarak koşu yapmak kemik kalitesini arttırarak kemik hastalıklarına yakalanma riskini de neredeyse ortadan kaldırır.

Bunlardan başka, koşu yapmak; terleme sonucunda vücuttaki toksinleri atmaya, kalori harcayarak fazla kilolardan kurtulmaya, metabolizmayı hızlandırma, daha sağlıklı nefes alıp vermeye yardımcı olmaktadır. Ayrıca, çoğu insan koşunun kalbi büyüttüğünü bilmez. Koşu sırasında kalp büyük ve bu sayede daha da kuvvetlenir. Koşu, obezite, tansiyon, diyabet ve kollestrolü olan insanlara da özellikle uzmanlar tarafından önerilmektedir.

Koşunun insan vücuduna bu kadar yararlı olduğunu bilmeden sadece daha güzel, sıkı bir görünüm kazanmak için yapan insanlar vardır. Bu yazımızı okuyarak bundan sonra daha bilinçli ve plan -program dahilinde koşacaklarından eminiz. Örneğin, her sabah daha güne yeni başlarken kahvaltıdan önce yarım saat koşmak, sonrasında ılık bir duş ve harika bir kahvaltı yapmak, günün inanılmaz enerjik, zinde ve daha pozitif geçmesini sağlayacaktır.

Küçük bir öneri; Ebeveynlerin çocuklarını küçük yaşlarda spora alıştırmaları sporu sevdirmeleri onların ileriki yaşlarda kendilerinden emin, özgüvenleri yüksek, başarılı ve sağlıklı olmalarını sağlayacaktır.

Önceki makalePilates Nedir?
Sonraki makaleKarın Kasının Hayatımızdaki Önemi !
Dilara Özcan Kültür Üniversitesi Halkla İlişkiler ve Tanıtım bölümü mezunu. Hobileri arasında yoga, pilates, gezi ve moda yer alıyor. Fotoğraf tutkunu olan Dilara, iyi21.com içerik editörlüğü yapıyor.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here