Tiyatro, insan yaşamına dokunan ve insanlar tarafından oldukça beğenilen bir sanattır. Her dönemde yaşadığı zorluklara rağmen kendini yaşatmayı başarmıştır. Tiyatro, sergilediği oyunlarla bazen güldürüyor bazen de düşündürüp, ağlatmaktadır. 2023 Dünya Tiyatro Günü yaklaşırken hem pandemi nedeniyle zor günler geçiren tiyatro sektörüne yardım edip hem de keyifli şekilde vakit geçirebileceğiniz tiyatro oyunlarını sizler için derledik. İyi Okumalar!

2023 Dünya Tiyatro Günü Gidilecek Tiyatro Oyunları

2023 Dünya Tiyatro Günü 1984 Büyük Gözaltı

Baş ucunda bulundurduğumuz George Orwell’in 1984’un kitabından uyarlanan bir tiyatro oyunudur. Dünyanın üç güçlü devleti olan, Okyanusya, Avrasya, Doğa Asya tarafından yönetildiği bir dünya modelinin anlatıldığı 1984’te, Okyanusya ülkesinde Büyük Birader yönetiminde insanların düşüncelerine müdahale edildiği yaşamları anlatılıyor. 1984, Büyük Gözaltı oyununun oyuncu kadrosunda severek izlediğiniz Rutkay Aziz, Taner Barlas, Ekin Aksu, Özcan Alpar, Levend Yılmaz, Ebru Saçar, Hüseyin Demir, Hüseyin Uçurtma gibi ünlü isimler yer almaktadır. Oyun sergilendiği günden bugüne izleyiciler tarafından çok beğenilmiştir. Ailecek gidip izleyebileceğiniz tiyatro oyunu bu hafta yeniden sahnede. 23 Mart Çarşamba 20.30’da Trump Gösteri ve Kültür Merkezi ve 4 Nisan Pazartesi 20.30’da Kadıköy Halk Eğitim Merkezi’nde 1894 Büyük Gözaltı oyununu izleyebilirsiniz. İyi seyirler!

2023 Dünya Tiyatro Günü İyi Kötü Çirkin

İyi, kötü, çirkin oyunu, sinemada ve televizyonda beğenerek izlediğimiz oyuncular; Ersin Korkut, Hakan Bulut, Erdem Baş ve Eray Yasin Işık oynadığı eğlence dolu bir tiyatro oyunudur. İyi bir insan olmaya çalışan karakterin, kötülüklere ve çirkinliklere karşı mücadelesi komedi unsurları kullanılarak anlatılıyor. Gülme garantili tiyatro oyunu olan iyi, kötü, çirkin oyununu izleyenler oldukça beğenmiştir. Sizlerde ailecek veya tek başınıza gidebileceğiniz tiyatro oyunu, 25 Mart Cuma 20.30 Cevahir Sahne, 30 Mart Çarşamba 20.30 Kadıköy Halk Eğitim Merkezi’nde izleyebilirsiniz. İyi Seyirler

2023 Dünya Tiyatro Günü Don Kişotum Ben

Miguel de Cervantes tarafından kaleme alınan Don Kişot romanın uyarlananan Don Kişot’un ben oyunu, kurgusu kitaba bağlı kalınarak iyi şekilde tiyatroya uyarlanmıştır. “Delilik bulaşıcı derler, uyan İspanya. Don Kişotsun sen” diyerek oyundaki ana karakterin zalim bir yönetim tarafından yönetilmesinden bıktığı için deliler dünyasına geçen bir gencin yaşam mücadelesi anlatılıyor.  Ozan Güven ve Günay Karacaoğlu’nun başrolünü paylaştığı oyunun oyuncu kadrosu, sizleri Don Kişot’un yerine koyarak, birlikte maceradan maceraya sürükleyecektir. İzleyicilerin en çok beğendiği tiyatro oyunlarının başında gelen Don Kişotum Ben oyununu, aileniz ile keyifli şekilde izleyebileceksiniz. Don Kişotum Ben oyunu, 25 Mart Cuma 20.30, 26 Mart Cumartesi 20.30 ve 27 Mart Pazar 16.00’da Baba Sahne’de izleyebilirsiniz. İyi Seyirler!

Kuvayi Milliye Destanı

Nazım Hikmet tarafından kaleme alınan Kuvayi Milli Destanı şiirinden uyarlanan tiyatro oyunu, Yaşar Gündem tarafından hem oynanıp hem de yönetilmiştir. Tek kişilik devasa bir gösteri olarak karşımıza çıkan Kuvayi Milliye Destanı oyunu, Kurtuluş Savaşına alışılmış kahramanlık bakış açısından farklı bir bakış açısı sunuyor. Sürükleyici oyunculuğu ile izleyicilerden tam not alan oyunu, akıcılığından dolayı severek izleyeceksiniz. Kuvayi Milliye Destanı oyununu, 25 Mart Cuma 20.30’da Şişli Tiyatrosu’nda izleyebilirsiniz. İyi Seyirler

Gül’e Ağıt

Yazar Deniz Altun tarafından kaleme alınan Gül’e Ağıt oyunu, 2004 yılında kendi ailesi tarafından öldürülen  Güldünya’nın yaşanmış hayat hikayesi anlatılıyor. Gerçek bir hayat hikayesinin oyunda sahnelenmesi izleyicileri namus, töre ve ahlak kavramlarını sorgulatıp, duygusal yönden oldukça etkileyecektir. Aslı Nimet Altaylar ve  İskender Bağcıların aralarında olduğu kaliteli oyuncu kadrosu ile karşınıza çıkacak oyunu, ailenizle birlikte izleyebilirsiniz. Gül’e Ağıt oyunu, 23 Mart Çarşamba 20.30, 24 Mart Perşembe 20.30, 25 Mart Cuma 20.30 ve 26 Mart 20.30’da Ümraniye sahnesinde izleyebilirsiniz. İyi Seyirler!

Anna Karenina

Ünlü Rus yazar Tolstoy’un sevilen romanlarından Anna Karenina’dan uyarlanan oyun, evliliğinde mutsuz olan kadının yaşadıkları anlatılıyor. Ağabeyi ve yengesinin arası bozulunca düzeltmek için Moskova’ya giden Anna’nın, burada yakışıklı Vronski’ye olan aşkı ve sonrasında yaşadıkları eleştirilerek anlatılıyor. Oyuncu kadrosunda Aslı Artuk Şener, Şevki Çapa ve birçok başarılı oyuncuların yer aldığı Anna Karenina oyununu, ailenizle birlikte severek izleyeceğiniz bir tiyatro oyunudur. Anna Karenina oyunu, 24 Mart Perşembe 20.00’da Atatürk Kültür Merkezi’nde izleyebilirsiniz. İyi Seyirler!

Toz

Büyük şehirlerde betonların henüz göğü delip geçmediği  zamanlarda, apartman önünde oyun oynayarak büyüyen Handan’ın huzursuz şekilde yaşadığı hayat hikayesi anlatılıyor. Oyuncu kadrosunda Murat Mahmutyazıcıoğlu kaleminden çıkan oyunun kadrosunda tek kişilik kadro olarak Zerrin Tekindor karşımıza çıkıyor. Ailenizle birlikte keyifle izleyebileceğiniz Toz oyununda, kendinizden bir parça bularak yaşamı sorgulamaya devam edeceksiniz. Toz oyunu, 23 Mart Çarşamba 19.00, 23 Mart Çarşamba 21.00, 24 Mart Perşembe 19.00 ve 24 Mart Perşembe 21.00’da Zorlu PSM’den izleyebileceksiniz. İyi Seyirler!

 

Önceki İçerik2023 Mart Ayının En Çok İzlenen Netflix Yapımları
Sonraki İçerikDünyanın Merakla Beklediği James Webb Teleskobundan İlk Kare
Dilara Özcan Kültür Üniversitesi Halkla İlişkiler ve Tanıtım bölümü mezunu. Hobileri arasında yoga, pilates, gezi ve moda yer alıyor. Fotoğraf tutkunu olan Dilara, iyi21.com içerik editörlüğü yapıyor.